İnceltilmiş Gözlük Camı Nedir

Gözlük cam fiyatları

İnceltilmiş Gözlük Camı Nedir ? Neden inceltme yapılır ? Bu inceltmeler nasıl yapılır? Bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Gözlük camları, ”organik” diye adlandırılan ve çeşitli ham maddelerin karışımı ile elde edilen materyallerden yapılıyor. Mineral camlar artık hem kullanıcı hem de satıcı tarafından pek tercih edilmiyor. Mineral camların görüntü kalitesi ve çok zor çizilme gibi olumlu yanlarına rağmen çok ağır olması ve kırılmaya karşı hassas olması tercih edilmeme nedenlerinin başında geliyor.

 

Gözlük camlarında organik camlar tercih edilerek ağırlık büyük oranda azaltılabiliyor. Ancak organik cam teknolojisinde gözlük numaraları büyüdükçe camın kalınlığı da artmaya başlıyor. Ağırlık bu kalınlaşma yanında daha az sorun teşkil edebiliyor. Gözlük mağazasına gittiğiniz zaman sizin reçetenizde yazan değerlere göre uygun inceltme seçenekleri size tavsiye edilecektir. Bu inceltmeler genellikle yüzdelerle ifade edilir. %30 , 45, 60, 65, 70 , 74 gibi.

Gözlük camı çeşitleri ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Gözlük camı nasıl inceltiliyor ? Bu konu aslında oldukça karmaşık ve teknik detaylarla dolu. Ben size en basit hali ile anlatmaya çalışacağım. Burada ilk olarak şu soruya cevap bulmak gerekiyor.

” Neye göre daha ince ?”

Organik camlar, 1,50 indisli CR-39 ham maddeden üretilen ve standart cam olarak da bilinen camlara göre inceltilmiş kabul edilir.

Standart camlar, +1.00 ve -1.00 derece arasında kalan numaralarda oldukça incedir. 2.00 dereceye kadar da tercih edilebilir. Genelikle filtresiz olarak satıldığı için yakın okuma gözlüklerinde tercih edilir. Bazı firmalar filtreli seçeneklerini de satmaktadır.

İnceltilmiş Gözlük Camı Seçenekleri

%30 İnceltilmiş gözlük camı, standart cama oranla daha incedir. Bu camlar standart cam malzemesinin içine farklı maddelerin katılması ile elde edilir. Piyasada 1,56 indisli ya da %30 ince olarak satılmaktadır. En çok tercih edilen cam grubudur. 2.00-3.00 numara arasında tercih edilir. Ama benim kişisel tercihim 3.00 numara altında herkesin bu camı kullanmasıdır.

%45 inceltilmiş camlar ; çok farklı ham madde gruplarından elde edilen camlardır. Mr8, Trivex gibi çeşitleri vardır. Bu ham maddeler cama inceltme dışında darbeye karşı dayanıklılık da katar. Özellikle çerçevesiz (faset) gözlük modelleri için tercih edilir. Benim tavsiyem 3.00-4.00 numara aralığıdır. Daha alt numaralarda da çok ince ve hafif çıkacağı için tercih edilebilir.

%60 inceltilmiş camlar ; bu camlar asferik yapıya sahiptir. Yani bir tarafı düzdür. Bu özellik sayesinde camın kenar kısımlarındaki görüntü dağılması en aza iner ve daha geniş görüş alanı sağlar. 4.00 üzeri camlarda tercih edilebilir.

%70 inceltilmiş camlar piyasada bulunan en ince camlardır. %74 inceltme seçeneği bulunan bazı cam markaları da bulunmaktadır. Biasferik denilen ve camın iki tarafı da düz olan model dünyanın en ince camı olarak satılmaktadır.

İnceltilmiş Gözlük Camı Nedir

Gözlük camı filtreleri ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Cam inceltmeleri ile ilgili olarak bazı önemli detaylar.

 • Camlar, sıkıştırılarak, ezilerek, bükülerek değil tamamen farklı ham maddeler kullanılarak inceltilir.
 • İnceltme oranı arttıkça cam fiyatları da artar.
 • İnceltme oranı arttıkça camın abbe değeri (renk ayrıştırma) düşer. Gereksiz inceltme daha kötü görüşe neden olabilir. Bu nedenle numara aralığına uygun inceltme seçmek önemlidir.
 • Miyop kişilerin kullandığı camlar numara arttıkça gözü daha küçük gösterir ve camın kenarında merkeze doğru katmanlar görünür. Bu durum inceltilmiş camlarla tolere edilebilir. Yüksek miyop olan kişiler küçük çerçeve seçerek de bu durumu azaltabilir.
 • Hipermetrop olan kişiler için kullanılan camlar gözü büyük gösterir. Belirli bir numaradan sonra ne kadar inceltme yapılırsa yapılsın bu etki kaybolmaz. Bu camlarda inceltme daha hafif olması için tercih edilebilir.
 • Astigmat, özellikle miyop camlarda kalınlığın belirli bir bölgede artmasına neden olur. Bu nedenle cam inceltmesi seçilirken miyop ve astigmat toplamı üzerinden değerlendirilmesi daha sağlıklı olur.

İnceltilmiş gözlük camı ile ilgili temel prensipler bunlar. Aklınıza takılan yerleri yorum bırakarak sorabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

38 yorum

 1. Merhaba, özellikle yüksek dereceli miyop gözlük camlarında gözün daha küçük görünmesi ve içeriye doğru kat kat halkalar oluşması camın doğal durumudur. Bu etkiyi azaltmak için %60 inceltilmiş (1.67 indisli) ve asferik dizaynlı camlar tercih edilebilir. Bu küçük gösterme etkisini azaltacaktır.

 2. Merhabalar ben gözlük kullanıyorum miyop ve astigmatım var fakat gözlüğü taktığımda dışarıdan gözlerim daha ufak duruyor çıkartınca büyüyor yani normal haline dönüyor tipim çok değişiyo gözlüğü taktığımda aşırı rahatsız oluyorum çözümü var mıdır gözlük numaram sağ shp -4,25 cyl -0,75 ax 15 sol shp -4,24 cyl -0,50 ax 20 canımı doktor organik antirefle yazmış

 3. Merhaba, söylediğiniz numaralarda 1,67 indisli (60 inceltme) asferik camlar fazla kalın çıkmayacaktır. Bu özellikte bir cam talep edebilirsiniz. Bütçenize göre bir marka seçebilirsiniz. Burada cam kalınlığına etki eden başka bir etken de çerçeve seçimidir. Eğer bu numaralarda fazla kalın olmayacak bir cam istiyorsanız çerçeveyi de mümkün oldukça küçük seçmelisiniz. Her çerçeve modelinde çıkacak kalınlık farklı olabilir. Özellikle camın bazı bölgesi diğer taraflardan daha kalın çıkar (astigmattan dolayı) ancak bu ”yapınca belli olur” denilecek kadar tahmin edilemez bir durum değil. En azından benim burada yazdığım cam inceltmesi ve çerçeve önerisini yapmayan gözlükçülerden uzak durun.

 4. Merhaba, yardımcı olursanız çok sevinirim. Ne yazık ki işinin ehli olmayan bir çok optik türedi. 3 derece miyop ve 3 derece astigmatım var. İnce cam olur dediler ama Bardak dibi kadar kalın cam çıkardılar, kullanamayacağımı söyledim eski camımı kullanıyorum hala. Başka yere sordum. Tahmini nasıl bir kalınlık çıkar diyorum, yapılmadan bilemeyiz ücret iade etmeyiz dediler çünkü satış elemanı bu konuda bilgisiz. Bu derecelerle tavsiye edeceğiniz camın özellikleri, oranı ve markası ne olmalı ? Çok teşekkür ederim.

 5. Merhaba, sizin numaralarınızda %70 inceltilmiş camla %60 arasında çok fazla fark olmayacaktır. Hatta %70 inceltilmiş camlar 65 çapla üretilirse daha da kalın çıkabiliyor. Bende %60 inceltmeyi öneririm. Durumunuzu anlayabiliyorum. Cerrahi müdahaleleri de düşünebilirsiniz. Lazer vb. müdahalelerle numara daha aşağıya çekilebilir.
  Her şey gönlünüzce olsun sağlıklı günler dilerim.

 6. Merhabalar benim gözüm 12 ve 14 numara ben %60 inceltilmis halini kullanıyorum fakat hala kalın ve görüntüsu hoşuma gitmiyor 19 yaşındayım numaralarım duracağı yerine hala yükseliyor sizce %70 inceltilmis haliyle de çok mu kalın gözüküyor cevap vermenizi çok isterim iyi günler

 7. Seiko görüş kalitesi ve kaplama teknolojisi ile dünyanın en iyilerinden biridir. Yerli camlarda işbir optik de oldukça kaliteli kaplamalar yapıyor. Temiz kullanımla 3 yıl sorun yaşamazsınız. Arya uv serisi olabilir bilgisayar kullanımınız çoksa mavi kaplama ekleyebilirsiniz. Drive kaplaması da çok iyidir. İnceltme olarak 1.67 asferik tercih edebilirsiniz.

 8. Merhaba, cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Peki yerli urunler arasinda seiko 1.67 src kalitesine yaklasan marka/model var midir? Ozellikle isbir optik ismini cok duyuyorum, eger oyle ise onun hangi modelini tercih etmek gereklidir acaba? Simdiden tesekkur ederim.

 9. Merhaba, bu numaralarda %60 inceltilmiş asferik camlar öneririm. Yüksek astigmatlı numaralarda asferik camlar görüntü kalitesi olarak daha iyidir. Marka konusunda bütçenize bağlı olarak tercih yapabilirsiniz. En iyisi hangisi derseniz seiko 1.67 src kaplama cam öneririm.

 10. Merhaba, -0.75-4.75 ve -1.00-4.25 numaralari icin yuzde kac inceltme onerirsiniz? bir de onerebileceginiz bir marka var midir? Tesekkurler.

 11. Merhaba,
  Bu numaralarda %70 inceltilmiş camlar tercih edilebilir. Bunun yanında çap değişimi veya oval çalışma ile cam daha da ince çıkarılabilir. (Reçetedeki duruma göre değişebilir bu konuda gözlükçü yönlendirebilir) Bunun için çerçeve mümkün oldukça küçük olmalıdır. %70 inceltilmiş camlar genelde yüksek kaliteli camlar oluyor. Hangisini alırsanız sorun yaşamazsınız. Bütçenize göre seiko hawk zeiss gibi markalardan da alabilirsiniz. Uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

 12. Merhabalar hocam
  +12 +14 hipermetrop dereceleri malum çok kalın düşüyor ve estetik açsndan da hoş görünmüyor. Bu derecelere nasıl ve hangi oran da ve hangi cam türünde inceltme yapabiliriz? Çerçeve seçimi nasıl olmalı?
  1.74 indeks % 70 civarında bir inceltme yapılabileceği den bahsediyor optikçiler. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim
  Teşekkürler

 13. Merhaba, 4.50 miyop numara için %70 incelemeye gerek yok. %60 inceltilmiş 1.67 indisli camlar da ince çıkacaktır. Çok büyük ve ince çerçeve seçmezseniz kalınlık belli olmaz. Bu camlar da ortalama 500 lira civarında başlayan fiyatlarla satılıyor.

 14. Merhaba benim gözlerim -4.5 %70 inceltme uygulanırsa camlar ne kadar ince gözükür bir de kabaca bir fiyat söylenilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 15. Merhaba, Mavi ışık filtresi alabilirsiniz. Faydası olacaktır. 5 numara miyop camda %40 inceltme biraz kalın çıkabilir. Burada gözlüğün büyüklüğü ve kişiden alınan odak ölçüsü uygunsa bir miktar ince çıkabilir. Ama yine de dışarıdan belli olacak bir kalınlık çıkacaktır. %60 inceltilmiş camlar da tercih edebilirsiniz. Bu camlar biraz daha maliyetli olacaktır. Kalın çerçevelerde sorun olmaz ama metal çerçevelerde estetik olarak hoş durmayabilir.

 16. Merhaba kızımın göz numarası 5 5,5 miyop.metal çerçeve beğendi kızım.gozlukcu %40inceltme önerdi kalın dusmezmi sizce.mavi ışık korumalı dedi.yardimci olabilir misiniz?

 17. Merhaba, numara artışı genelde 18-20 yaşa kadar devam eder ve sonra durur. Ameliyat için numaranızın 2 yıl değişmemesi gerekiyor. Şu durumda ameliyat zor görünüyor. Numara arttırma konusunda sağlıklı bir görüş için verilen numarayı kullanmanızı öneririm. Cam için %70 inceltme ve mümkün olduğu kadar küçük çerçevelerle kalınlık azaltılabilir. Gözlükçünüze bu seçenekleri sorun fikir alın. Lens konusunda başka bir doktorla görüşebilirsiniz. Bazı doktorlar lens reçetesi yazmayabiliyor. 2,75 numaraya kadar astigmat lensler var. Sizin numaralarınızda gözlükten daha uygun fiyatlara gelecektir.

 18. merhaba benim gözlerim 5.50miyop/sağsol 2.50 da astigmat var yine ikisinde de. yuvarlak çerçeveye geçtim bikaç yıl önce taşma oranını hiç düşünmemiştim o zaman. virüs döneminden 1 ay önce doktora gittim ve miyop 1 numara daha artmış gözüküyor ama daha da kalın bir cam kullanmak istemediğim için numara değiştirtmeden olduğu gibi kullansam diyorum ve bu büyüme olayından da bıktım 18 yaşındayım daha ameliyat da olur gibi değil en azından 20yi görmek gerek gibi siz ne düşünüyorsunuz merak ettim. (lens kullanmak istedim ama astigmattan dolayı doktor tavsiye etmeyip reçete de yazmadı)

 19. Peki hipermetrop gözlükler için olabildiğince oval ve küçük çerçeve seçmeye çalışın diyorlar. Böyle bir şey yararlı olur mu cidden?

 20. Merhaba, hipermetrop camların (konveks) gözü normalden büyük göstermesinin maalesef kesin bir çözümü yok. Miyop camlarda (konkav) inceltme yapılarak gözü küçük gösterme etkisi azaltılabiliyor ama hipermetrop da bu çok mümkün olmuyor.

 21. Merhabalar, benim iki gözümün numarası sol(+3 , -1.50) / sağ(+4 , -1.25) +’lar hipermetrop ve eksiler de astigmat imiş. Ben 60% inceltilmiş gözlük kullanıyorum ama gözlerimi epey büyük gösteriyor yine de. Bir şekilde bunu azaltmanın imkanı var mıdir? Teşekkürler

 22. Merhaba
  Bu numaralarda %70 inceltilmiş camlar kullanabilirsiniz. Alabileceğiniz en yüksek inceltme oranı budur. Bir çok markada bu camlar var. Yalnız bu numaraların çerçeveden taşmaması neredeyse imkansız. Çerçeveyi kemik ve küçük seçerseniz taşma daha az olacaktır. Küçük çerçeve seçmek ağırlık yönünden de avantaj sağlayacaktır.

 23. merhaba -7,50-3 -5,75 -3, 25 bu numaralar da cam kullanıyorum en ince normal gözlük cami gibi olabilmesi için hangi marka ve %kaç inceltmeliyim yada en fazla ne kadar incelir çerçeveden taşarmi taşmasını istemiyorum

 24. Abbe değeri dediğimiz kavram renk ayrıştırma ile ilgili bir durum. Camlarda inceltme arttıkça abbe değeri de düşer. Görüntü kalitesinde azalmaya neden olabilir. Hipermetrop camlarda çap değişimi işlemi yapılarak abbe değerini düşürmeden de daha ince camlar çıkabilir. 1.56 cama çap değişimi uygulayarak deneyebilirsiniz.

 25. Ben +7 numara kullanıyorum yani hipermetrop hastasiyim esilor 1.67 inceltme yaptım ama daha önce 1.56 inceltilmiş bir cam kullanıyordum ve görüntü kalitesinde hiçbir problem yoktu sadece çok kalındı.1.67 cam ince ve güzel oldu ama görmede problem yaşıyorum bu abbe ile alakalı galiba
  1.61 inceltme yaparsam yine aynı sorunu yaşar miyim

 26. tekrar merhaba, tam kararımı vermiştim essilor crizal den yana bir optisyen tora skyline’ı önerdi fiyat ve kalite mukayesesi ile. cidden fiyat farkediyor. sizi bu detaylarla yormayayım. benim sormak istediğim şu, tora vision power ipek optik diye geçiyor ama hiç bir internet sitesi vs yok aratma yaptığımda. her türlü aratmayı yaptım ipek optik tora vision için bir site çıkıyor ama açılan bir sayfa yok. şayet iyi bir firmaysa bir internet sitesi falan olmalı aynı opak optik/ essilor/ crizal, i arattığımdaki gibi gibi. bu markayla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım ama optikçiler seçenek olarak överek tavsiye ediyor. siz ne düşünüyorsunuz bu markayla ilgili diye danışmak istedim. benim pek içime sinmedi işin açığı..

 27. Asferik terimi küresel olmayan anlamına gelir. Normal gözlük camlarının ön yüzeyi bombelidir. Bu camların ise ön yüzü düzdür. Bu özellik hem inceltmeyi arttırır hem de camın kenar bölgelerinde meydana gelebilecek görüntü bozulmalarını en aza indirir. Olmazsa olmaz bir özellik değil ama görüş kalitesini arttıracağı için tavsiye edebilirim. Güzel yorumlarınız için de ayrıca teşekkür ederim.

 28. çok teşekkür ederim cevabınız ve ilginiz için. Genel olarak site çok bilgilendirici, o bakımdan da sizi tebrik ediyorum. varolun.. dediğiniz gibi yapıcam, %30 inceltme içime sinmeyecekti o yüzden essilor en iyi fiyat veren en iyisi olacak sanırım aynen dediğiniz gibi..fakat epey gezmek gerekiyor bunun için de maalesef. keza her optik mağazası essilor satmıyor, başka markalara yönlendiriyor yine kafa karışıyor. napalım biraz yorulucam ama en azından istediğinin ne olduğunu bilmek de bir adım. asfrerik yapılı cam tavsiye etmişsiniz, o nedir inceleyeceğim , bu bilgi de yeni oldu benim için. teşekkürler tekrar.

 29. Merhaba, bu cam numaraları için benim size önerim 1.60 , 1.61 indisli %45 inceltilmiş camlar olacaktır. %30 inceltme de tercih edebilirsiniz ama astigmattan dolayı bazı kısımları kalın çıkacaktır. Yüksek astigmattan dolayı asferik yapılı camlar da tercih edilebilir. Bu özellikteki camların fiyatları sizin de tecrübe ettiğiniz gibi standart değil. Bu fiyat farklılığının en temel sebebi marka diyebiliriz. Hoya, seiko, essilor, zeiss markaları piyasada satılan en pahalı camlardır. Sizin numaralarınız stok dahilinde bulunmaz özel üretim camlara girer ama bu fiyatı çok fazla etkilemez. Eski kullandığınız essilor %30 crizal camın %45 seçeneğini tavsiye ederim. Oldukça kaliteli camlardır. Güvenle kullanabilirsiniz. Aynı inceltme seçeneğinde en uygun fiyatı veren yerden alın. Çocuğunuzun numarası biraz daha artacaktır. Bu yüzden çok yüksek fiyatlara çıkmaya gerek yok. Numara sabitlendiği zaman 5-6 yıl kullanabileceği pahalı camlara geçiş yapabilirsiniz.

 30. merhaba sayın admin, kafası çok karışmış bir anne olarak yardımınızı rica ediyorum. kızım 16 yaşında 6 yaşından beri gözlük kullanıyor. en son camları 2016 da takıldı ve ben ilgilenmedim konuyla o zaman, bu kadar detay olduğunun bugüne kadar farkında bile değildim maalesef. eşim tanıdık bir gözlükçüye gidip yaptırmıştı. bugün öğrendiğime göre essilor crizal %30 inceltilmiş cam kullanıyormuş o günden veri. kontrol için çok geçiktik ama sonunda iyi bir doktor bulup götürdük. numarası büyümüş. reçete şu şekilde sağ sferik 02.00 silendirik 02.25 aks 1.75 sol 02.25 01.75 ve 1.75. belki 10 dan fazla gözlükçü optik mağazasına gittim. hiçbirinin ne bilgileri ne fiyatları birbirini tutmadı. kafam iyice karıştı. hoya marka alayım dedim. biri 1400 lira fiyat verdi öbürü 250 lira bir diğeri 490 lirabir diğeri güya %50 indirim yaptı ve 750 lira yaparım size özel dedi. hepsi ayrı telden çaldı. değişik markalara girmiyorum bile. fiyat farkı inceltmeden dolayı oluşuyor temelde..hoya standart olarak 2 numaraya kadar üretiyormuş, üstü kişiye özelmiş vs. vs. ben neye önem vermeliyim bilemedim. lütfen yardımcı olur musunuz. kızım dikdörtgen şekil kemik çerçeve kullanıyor ve asla başka seçenek düşünmüyor çerçeve şekli olarak. şimdiden teşekkürler..

 31. Merhaba
  Bu numaralarda %30 inceltilmiş (1.56 indisli) camlar tercih edilebilir. %45 inceltme ile Camdaki kat kat görüntü ve gözü normalden küçük gösterme etkisi kısmen giderilebilir ama bu görüntü tamamen yok olmaz. Bu konkav camların bir özelliğidir. Camlar sonradan inceltilemez. Burada inceltme dediğimiz durum camın üretim aşamasında kullanılan malzemelerle sağlanır. Yani daha ince bir cam için yeniden yaptırmanız gerekiyor.

 32. Merhaba miyop astigmat gozluk kullaniyor kizim. -2.75 miyop. Gozluk aldim ortadan disa dogru bir kac katmandan oluşuyor. Tabiri caizse kavanoz dibi gibi görünüyor yan taraftan bakılınca. % kac inceltilmesi verimli olur. Ayrica inceltilmis bir camdan memnun kalmadığında tekrardan aynı cam inceltilir mi ? Tesekkurler

Yorumunuz