Astigmat Nedir ? Astigmat Belirtileri

Hipermetrop Nedir ?

Astigmat Nedir ? Astigmat belirtileri nelerdir. Astigmat tedavisi nelerdir. Astigmat için lens kullanımı.

Astigmat Nedir ?

Astigmat nedir ? Nasıl oluşur ? Resimler üzerinden detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak astigmatın tanımı ile başlayalım. Astigmat, sözlük anlamı olarak ”Duru göremeyen göz” olarak tanımlanmıştır. Teknik olarak tanımı ise; Korneanın yüzeysel eğriliğinden kaynaklanan ve göze giren ışığın bu eğrilik nedeni ile retina dışında da farklı bir noktaya  doğru kırılması ile oluşan kırma kusurudur. Bulanık görmeye neden olur.

astigmat nedir
Astigmat nedir ?

Yukarıda sağlıklı bir kornea yapısı ve astigmatlı kornea yapısı görünmektedir. Her astigmatlı kişide bu resimde olduğu kadar net bir eğrilik olmaz. Burada daha kolay anlaşılsın diye abartılı bir çizim kullanılmıştır.

 

Görme olayı, mantık olarak cisimlerden gelen ışıkların gözümüz vasıtasıyla beyine kadar iletilmesi ve beyin tarafından görüntüye çevrilmesi olayıdır. Aşağıdaki resimde ışığın gözümüze girdikten sonra izlediği yol anlatılıyor. Şimdi onun üzerinden devam edelim.

astigmat nedir
Astigmat nedir

Gözümüze giren ışıklar, kornea, mercek ve diğer alanlardan kırılarak geçer ve en son sarı leke (Fovea) denilen bölgeye düşer. Bu sarı bölgeden de elektriksel sinyallerle beyne iletilir.

Beyin bu sinyalleri görüntüye çevirir ve görme olayı gerçekleşir. Göze giren ışığın bu sarı nokta haricinde bir yere düşmesi genel olarak kırma kusuru olarak adlandırılır. Miyop, hipermetrop ve astigmatizma  birer kırma kusurudur. Ben burada size astigmat ile ilgili anlatıma devam ediyorum.

Astigmat için korneadaki yüzeysel eğrilikten kaynaklandığını söylemiştik. Şimdi korneadaki bu eğriliğin göze giren ışığa nasıl bir etki yarattığını görelim.

Astigmat oluşumu

Normal gözde ışık sadece sarı noktaya düşerken astigmatlı gözde iki veya daha fazla noktaya düşüyor. Bu farklı noktalara düşme, beyine iletilen sinyallerin eksik olmasına ve görüntünün net olarak algılanamamasına neden olmaktadır. Astigmatlı kişilerin bulanık görmesinin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Bu noktada bir konuya da açıklık getireyim. Astigmat olan kişi hem uzakta hem de yakında bulanık görme şikayeti yaşar. Yakın mesafede uzağa oranla eksiklik daha az hissedildiği için astigmat sanki bir uzağı görememe durumu olarak algılanabiliyor.

Astigmat miyop veya hipermetrop ile birlikte olabileceği gibi tek başına da olabilir. Her mesafede net görememe ile alakalı bir durumdur. Genellikle miyop astigmat diğer durumlara göre daha sık görülür.

<<Miyop Nedir ?>>

<<Hipermetrop Nedir ?>>

<<Gözlük Alma Süreci>>

 

Aks ya da Axe Nedir ?

Astigmat dediğimiz kırma kusuru gözün belirli bir ekseninde meydana gelen düzensizlik sonucu ortaya çıkar. Gözü yatay olarak ikiye böldüğümüzü düşünelim.

Bu yarım küre 180 derece olarak düşünülürse astigmat bunun belirli bir eksenindeki bozukluktur. Aks dediğimiz kavramda bu eksenin derece olarak karşılığıdır.

gözde aks nedir
Aks Nedir

Aks ile ilgili olarak en çok  merak edilen konu da bu aks derecesidir. Aks dereceniz 10 ya da 100 olması arasında teknik olarak herhangi bir fark yoktur. Önemli olan astigmat diyoptrinizdir. Şimdi de bunu reçete üzerinden anlatmaya çalışacağım.

astigmatlı gözlük reçetesi
Astigmatlı reçete

Yukarıdaki reçetede sağ gözde 3.00 numara astigmat var ve bunun ekseni 10 derecede. Sol göz için de 1.00 numara miyop ve 1.50 numara astigmat var. Sol göz için astigmat ekseni 180 derecede.

Astigmat Nedenleri Nelerdir ?

Astigmat, çok büyük oranda kalıtsal bir kırma kusurudur. Ailesinde astigmat öyküsü olan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle ailelerin çocuklarını erken yaşlarda göz muayenesine götürmesinde fayda vardır. Yetişkinler için ise en azından 2 yılda bir göz muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

Kalıtsal durumlar yanında göz ameliyatları sırasında korneaya verilen zarar nedeni ile de astigmat oluşabilir. Ayrıca kişinin geçirdiği ağır veya kronik hastalıklarda çok nadiren de olsa astigmata neden olabilmektedir.

Yine düşük oranlarda da olsa gözü yoran ağır faaliyetlerde sürekli bulunmak da bazen astigmata neden olabilmektedir.

Astigmat için %80 kalıtsal %20 diğer faktörler diyerek bir oranlama yapabiliriz.

<<Gözlük camı filtreleri >>

<<Gözlük camı çeşitleri ve fiyatları >>

Astigmat Belirtileri

Astigmatın genel olarak belirtilerini sıralayacak olursak da…

 • Gözleri kısarak bakma
 • Akşam araç farları tabela gibi ışıklı nesneleri bulanık görme
 • Yoğun ışıktan rahatsızlık duyma
 • Göz kaslarında ağrı
 • Baş ağrısı
 • Uzaktaki veya yakındaki nesneleri bulanık  görme

 

Astigmat Türleri

Astigmat tek başına görülebildiği gibi miyop ve hipermetrop kırma kusurları ile birlikte de görülebilir. Miyop astigmat kırma kusuru bunlar arasında en sık görülenidir. Yukarıda paylaştığım reçete de miyop astigmat bir reçetedir.

 

Astigmat Ne Kadar Yaygındır ?

Astigmat genellikle doğuştan gelen ve okul çağlarında tespit edilen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni çocuğun bulanık görme ile ilgili şikayetlerini bu dönemde ifade etmesidir.

Okul çağındaki çocuklarda yapılan araştırmalara göre çocukların yaklaşık %30′ unda 1 diyoptri ve yukarısında astigmat tespit edilmiştir. 

Günümüzde gözlük kullanan kişilerin %50 sinde en az bir gözde 0,75 ve üzerinde astigmat bulunmaktadır.  Bu oran her iki göz için ise %25 civarındadır.

Astigmata, Asya ülkelerinde %36, Avrupa ülkelerinde %24 ve Afrika’da %20 civarında rastlanmaktadır.

Astigmat Tedavisi

Astigmat, miyop veya hipermetrop ile birlikte olma durumuna göre ince kenarlı (konveks) ya da kalın kenarlı (konkav) merceklerle düzeltilebilir. Astigmatlı kişiler gözlük yaptırırken mutlaka göz bebeği mesafesi ve montaj yüksekliği ölçülerini aldırması gerekmektedir. Bu ölçümler yapılmadığı veya eksik yapıldığı takdirde gözlük sağlıklı bir görüntü vermez.

<<Lens Çeşitleri>>

<<Gözlük seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular.>>

Astigmat için lens kullanımı:

Kontakt lens ya da silikon hidrojel lensler de astigmat kusurunun düzeltilmesinde  kullanılabilir. Astigmat için kullanılan lenlser ‘Torik lens” olarak adlandırılır.

Genelde aylık olanları daha çok tercih edilir. Tek odaklı lenslere göre daha pahalıdır. Bu lenslerde -0,75 ile -2,75 aralığında ve 0,50 aralıklarla astigmat numaraları mevcuttur. Yani -0,50 astigmatı olan kişilere ve -3.00 üzeri astigmatlara göre lens yoktur.

Torik lenslerin aks dereceleri de 10 ve katları şeklindedir. Bu durumdan dolayı torik lensler gözlük kadar yüksek görüş performansı sağlamayabilir.

Lens ve gözlük dışında astigmat için lazer tedavisi de mümkündür. 4 dereceye kadar astigmatlar lazerle tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi için geçerli genel kurallar astigmat için de geçerlidir.

Astigmat Testi

Astigmat teşhisi için mutlaka bir göz doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Doktora gitmeden önce de kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı testlerle astigmat varlığını tespit edebilirsiniz.

Astigmat testi ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

 

Videolu anlatım ile astigmat testi

 
28 yorum

 1. Merhaba Halil Bey, ben doktor değilim optisyenim. Keratokonus şüphesi var denildiyse takip edilmesi gerekiyor. Genellikle 2.50 astigmat üzerinde bu şüphe üzerinde duruluyor. Bende de yüksek astigmat var. Başlarda bu şüphe üzerinde duruldu ama sonra öyle olmadığı anlaşıldı. Ailede keratokunus olan biri varsa bu ihtimal daha yüksek. Farklı bir doktordan da fikir alabilirsiniz.

 2. Sayın Doktorum Oğlum -3 Astigmat ve -2,5 Miyoptu. Son incelemede Sonuçları paylaşıyorum. CCL dediler maddi durumum yoktur. Önerinizi almak istiyorum. Saygılarımla… Halil Türkmen
  Göz Tomogrofisi OS ( Sol Göz) Tanı Sonuçları ile 27 yaşında oğlumda keratokonus şüphesi kesin bir şey söylenmedi aşağıdaki verilerle Keratokonus var mı? Bilgi verirseniz memnun olurum.
  Keratoconus screening:
  Slf=0,6 D; + Kvf= 4 µm; BCVf= 0,26 D/ 283 derece; Slb= -0,03D; + Kvb= 8 µm; BCVb=0.00D /217 derece Thk=502 µm

 3. Merhaba, 10 derece aks farklılığı bulanik görmeye neden olacaktır. Lens recetenizde ne yazıyorsa onu kullanmak daha sağlıklı görüş için önemlidir.

 4. İki gözümün de miyop ve astigmat derecesi eşit seviyede fakat aks değerleri biri 180 diğeri 10 , iki gözüm için de 180 aks değerinde astigmatlı kontakt lens kullansam uygun olur mu

 5. Sağ göz : SPH -0.50, CYL -0.75, AX 180
  Sol göz : SPH -0.25, CYL -0.50, AX 170
  Ölçüm değerleri bu şekilde çıktı, miyop-astigmat tanısı konuldu. Astigmat değerinin 0,25-4.00 arasında kaç olduğunu bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

 6. Buna doktor karar verir. Lens reçetesi gözlük reçetesinden ayrıdır. Bunun için ayrıca lens muayenesi olmanız gerekiyor. Orada doğru değerler yazacaktır.

 7. Merhabalar aks değeri için 165 yazilmis lens alımında 10 ve 10 in katlar i şeklinde gidiyor. Şimdi bunda 160 mi yokya 170 mi almak doğru olur

 8. Merhaba, bunun bir kaç farklı nedeni olabilir. Bunlar, doktor aks veya astigmatı hatalı yazmış olabilir ya da gözlükçü montajı hatalı yapmış olabilir. 1 hafta denedikten sonra sorun devam ediyorsa önce gözlükçüye sonra doktora tekrar başvurmanızı öneririm.

 9. Merhaba miyop astigmatım. Gözlüğümü yeni değiştirdim. Reçeteme sol 180 sağ 10 astigmat verildi. Gözlüğümü takınca bir sorunoldunu fark ettim. Tek tek gözlerimi kapatıp kendimce uzaktaki yazılarla deneme yaptım. Sol gözümün sağ gözümden daha bulanık gördüğünü farkettim. Sağ gözüm yeni değiştirdiğim camla gayet iyi görüyorken sol gözümde sıkıntı var. Sizce ölçüm yanlış yapmış olabilir mi? Daha gözlüğümü değiştirmeli 3 gün oldu.

 10. Tamam şimdi anladım. Bu normal bir durum değil. Aks derecesindeki hata max 5 dereceye kadar tolere edilebilir. Bundan daha fazla hata görmeyi ciddi manada etkiler. İkinci ölçümde sorun yaşamadıysanız doğru aks muhtemelen 180 dir. Bu aks değeri hiç bir zaman değişmez. Astigmat dereceniz artsa da aks aynı kalır. En fazla 5 derece ölçüm farkı çıkabilir. Bu normaldir ama 90 derece fark olmaz.

 11. Merhabalar tam olarak anlatamadım dün yazdığımı göz doktoruna gittim sağ gözüm -3.75 aks 80 sol gözüm -3.25 aks 90 idi bu gözlüğe alışamadım tekrar doktora gittim bir hafta sonra o doktorda Sağ göz için -3.50 aks 80 sol gözüm için -3.25 aks 180 yazdı sol gözümdeki aks oranlarının bir haftada bu kadar değişkenlik göstermesi normal mi anlam veremedim

 12. merhabalar benim sol gözümde sorun var gözlük camı olarak ışığa duyarlı aldım başım ağrımıyor ama göz numaramı beğenmedim gözlerim bulanık görmeye devam ediyor mart ayında randevu olmuştum, ilgili yere mesaj attım kontrol muayesine gelmemi söylediler göz değerlerim
  1.gözlük sağ SFERİK: 0.25 SLENDİRİK: 0.50 AKS: 85
  2.gözlük sol: SFERIK: 0 SLENDIRIK: 1.00 AKS:85

 13. Merhaba
  Aks değeri astigmatın eksenini gösteren bir değerdir. Aynı veya farklı olması çok önemli değildir. Çoğunlukla da farklı olur zaten.

 14. Merhaba
  Numaralarınızdan anladığım kadarı ile sol gözünüzde 0,75 astigmat var. Bu numara için torik (astigmatlı) lens kullanmanız gerekebilir. Doktor bunun yerine uzak numaranıza 0,25 eklemiş olabilir. 0.25 miyop eklemesi 0,75 astigmatı dengelemez. Sağ gözünüzde de astigmat var ama 0,25 hem lensde bulunmaz hem de olmasa da olur diyebileceğimiz bir numara.3.25 lens Gözünüze bir zarar vermez ama gözlüğe oranla daha zayıf bir görüntü alırsınız. Bulanık görmeye devam edebilirsiniz. 0,75 astigmat düzeltme gerektiren bir numaradır. Doktorunuzdan sol göz için astigmatli lens yazmasını isteyebilirsiniz.

 15. Merhaba, doktora lenslerimi yenilemek için gittiğimde sol gözümün 3 numaraya sağ gözümün ise 2.25 numara çıktığını öğrendim. Bana astigmat ile ilgili bir şey söylemedi. Ama optikçiden lenslerimi almaya gittiğimde bana sol gözümü 3.00 değil de 3.25 verdiğini fark ettim cevaben 0.25 olarak astigmat payı eklediğini rapordaki bir sayıyı bir şeyle hesap ederek bunu verdiğini söyledi hiç bir şey anlamadım. Raporumda yazılanlar şunlar

  Sağ: SPH: 2.25 CYL:0.25 AX:90
  Sol: SPH: 3.00. CYL:0.75. AX:175

  Her iki gözüm için de cyl kısmı boş bırakılmamış öyleyse neden sadece sol gözüm için lens numarama arttırma yapıldı? ve neden 0.75 yazılırken sadece 0.25 arttırıldı?
  .

  Yanlış lens takıp gözümü bozacağım diye korkuyorum lütfen yardımcı olun..

 16. Merhaba, doktor muhtemelen numaralardan dolayı öyle söylemiştir. Kapama tedavisi yapacaksa kayma tespit etmiş olabilir ya da göz tembelliği olabilir. Bununla birlikte değerlendirerek %80 görüyor demiş olabilir. Kişisel kanaatim bu yönde ama başka bir durum da olabilir. Tekrar muayene olduğu zaman tüm detayları öğrenmeye çalışın. Kapama tedavisi uygulanırsa size büyük görev düşecek çünkü o yaştaki çocuklar bu durumdan pek hoşlanmaz ve bantları takmak istemeyebilir. Mümkün olduğu kadar telefon tablet gibi cihazlardan uzak tutmaya çalışın. Bu cihazların sık kullanımı göz kaymasını arttırabiliyor.

 17. merhaba. kızım 4 yasindan beri miyop astigmat ve gozluk kullaniyor.suan 9 yasında.doktor yuzde 80 goruyor dedi. gozluk numarasini degistirdi ve 1 ay sonrası kontrol ederek duruma gore kapama yapacagini söyledi. ben yuzde 80 goruyor ifadesini anlamak istiyorum. bu durum gozlukle mi ilgili tam.olarak anlatilmak istenen nedir. duzelirmi. olcum.degerleri de şöyle:
  S C A
  -1.50 2.25 175 9
  -1.75 2.00 175 9
  -1.75 1.75 180 7
  – 1.75 2.00 175

  sol
  1.75 1.75 175 8
  1.50 2.00 177 8
  1.50 2.00 178 8
  1.50 2.00 177

 18. Merhaba Hasan Bey
  Yeni yazılan reçetenizin 2 farklı yazılış şekli vardır.
  Sağ1 :+2.50 -1.75 25
  Sağ2 : +0.75 +1.75 115
  Sol1 : +1.00 -1.00 160
  Sol2 : 0.00 +1.00 70
  Eski reçetenizde karşılaştırdığımız zaman sağ gözünüzde 0,50 astigmat düşmesi görünüyor. Sol göz değerleriniz değişmemiş. Aks dereceleriniz aynı orada da bi sorun görünmüyor. Gözlerinizi tek tek kapatarak deneme yapın eğer sorun sadece sağ gözde ise astigmat eksik verilmiştir. Her iki gözde bulanıklık varsa montajda sorun var demektir. Yeni gözlük ve numaralar için, eğer ölçüm ve montaj doğru ise 1 hafta alışma süreci gerekir. Eğer bundan daha uzun sürede sorun devam ederse muayene ve ölçüm kontrol edilmelidir.
  Saygılarımla.

 19. Merhaba hocam,

  Normalde Lens kullanıyorum ve eve gelince gözlük kullanıyorum. 4 senedir kullandığım gözlük eskidiği için değiştirmeden önce göz muayenesine gittim.

  Eski numaralarım Sağ: +0,50 +2,25 115 Derece Sol: 0,00 +1,00 67 Derece idi.
  Yeni numaralar Sağ: +2,50 -1,75 25 Derece Sol: +1,00 -1,00 160 Derece.

  Yeni gözlükle bulanıklık olarak görüyorum ve buna alışacağım ifade edildi.

  Merak ettiğim Silindirik değerlerim ve açıları neden bu kadar farklı. Bunlarda bir dönüşüm işlemi mi yapılıyor?

  İlginize telekkür ederim

 20. Merhaba Ramazan Bey
  Tedavi seçeneğinin olmamasında nistagmus olmanız ya da daha farklı bir sorun olablir. Kornea yapısının uygun olmaması ilerleyen miyop ve astigmat gibi durumlarda da tedavi mümkün olmuyor. Öncelikle nistagmus tedavisine yönelmenizi öneririm. Nistagmus çeştlerine göre farklı tedavi seçenekleri olan bir hastalık. Farklı doktorlara muayene olmanızı öneririm. İyi günler.

 21. Merhabalar ;
  Bende de miyop ile birlikte astigmat tanısı var ve doğuştan doktorlarım bunun tedavisinin olmadığını söylüyorlar ( 1,5 miyop / 2.25) astigmat ) gerçektende tedavisi yok mu ? Birde nistagmus olduğunu belirttiler bunun etkisi var mıdır ? Teşekkürler

 22. Merhaba, katarakt ameliyatı olan kişiler büyük oranda uzak gözlüklerinden kurtulur. Bu size uygulanan göz içi lenslerin çeşidine göre de değişir. Bunun dışında astigmatlı kişiler sizin yaşadığınız görme sorununda şu durumları gözden geçirmelidir.
  -Uzak gözlüklerinizi doktor reçetesi ile yaptırıyorsanız ölçümlerde hata olabilir.
  -Eğer doktor ölçümü doğru ve astigmatınız varsa montaj esnasında hata yapılıyor olabilir.
  -Farklı bir hekime muayene olabilirsiniz.
  Benim önerim katarakt ameliyatı olduğunuz doktora muayene olup durumu izah etmeniz olacaktır. Bu şekilde görmenize neden olabilecek farklı bir durum varsa da ortaya çıkacaktır. Saygılarımla.

 23. Bende hipermetrop astigmat vardı: Reçetede daimi (uzak) gözlüğüm aşağıdaki idi.
  spher cylindir Axis spher cylindir Axis
  +2,00 +1,75 130 +1,50 +2,00 50

  2016 Ocak ayında katarakt ameliyatı oldum. Yaptırdığım reçeteli üç gözlükle de uzağı iyi göremiyorum. Karışık, çift görme vb. gibi sorunlar yaşıyorum. Ameliyatta takılan lensler astigmatı da gidermiş oluyor mu
  acaba? Aydınlatırsanız memnun olurum. Saygılar.

Yorumunuz