"Enter"a basıp içeriğe geçin

Astigmat Nedir ? Astigmat Belirtileri

Last updated on 11/10/2022

Astigmat Nedir ? Astigmat belirtileri nelerdir. Astigmat tedavisi nelerdir. Astigmat için lens kullanımı.

Astigmat Nedir ?

Astigmat nedir ? Nasıl oluşur ? Resimler üzerinden detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak astigmatın tanımı ile başlayalım. Astigmat, sözlük anlamı olarak ”Duru göremeyen göz” olarak tanımlanmıştır. Teknik olarak tanımı ise; Korneanın yüzeysel eğriliğinden kaynaklanan ve göze giren ışığın bu eğrilik nedeni ile retina dışında da farklı bir noktaya  doğru kırılması ile oluşan kırma kusurudur. Bulanık görmeye neden olur.

astigmat nedir
Astigmat nedir ?

Yukarıda sağlıklı bir kornea yapısı ve astigmatlı kornea yapısı görünmektedir. Her astigmatlı kişide bu resimde olduğu kadar net bir eğrilik olmaz. Burada daha kolay anlaşılsın diye abartılı bir çizim kullanılmıştır.

 

Görme olayı, mantık olarak cisimlerden gelen ışıkların gözümüz vasıtasıyla beyine kadar iletilmesi ve beyin tarafından görüntüye çevrilmesi olayıdır. Aşağıdaki resimde ışığın gözümüze girdikten sonra izlediği yol anlatılıyor. Şimdi onun üzerinden devam edelim.

astigmat nedir
Astigmat nedir

Gözümüze giren ışıklar, kornea, mercek ve diğer alanlardan kırılarak geçer ve en son sarı leke (Fovea) denilen bölgeye düşer. Bu sarı bölgeden de elektriksel sinyallerle beyne iletilir.

Beyin bu sinyalleri görüntüye çevirir ve görme olayı gerçekleşir. Göze giren ışığın bu sarı nokta haricinde bir yere düşmesi genel olarak kırma kusuru olarak adlandırılır. Miyop, hipermetrop ve astigmatizma  birer kırma kusurudur. Ben burada size astigmat ile ilgili anlatıma devam ediyorum.

Astigmat için korneadaki yüzeysel eğrilikten kaynaklandığını söylemiştik. Şimdi korneadaki bu eğriliğin göze giren ışığa nasıl bir etki yarattığını görelim.

Astigmat oluşumu

Normal gözde ışık sadece sarı noktaya düşerken astigmatlı gözde iki veya daha fazla noktaya düşüyor. Bu farklı noktalara düşme, beyine iletilen sinyallerin eksik olmasına ve görüntünün net olarak algılanamamasına neden olmaktadır. Astigmatlı kişilerin bulanık görmesinin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Bu noktada bir konuya da açıklık getireyim. Astigmat olan kişi hem uzakta hem de yakında bulanık görme şikayeti yaşar. Yakın mesafede uzağa oranla eksiklik daha az hissedildiği için astigmat sanki bir uzağı görememe durumu olarak algılanabiliyor.

Astigmat miyop veya hipermetrop ile birlikte olabileceği gibi tek başına da olabilir. Her mesafede net görememe ile alakalı bir durumdur. Genellikle miyop astigmat diğer durumlara göre daha sık görülür.

<<Miyop Nedir ?>>

<<Hipermetrop Nedir ?>>

<<Gözlük Alma Süreci>>

 

Aks ya da Axe Nedir ?

Astigmat dediğimiz kırma kusuru gözün belirli bir ekseninde meydana gelen düzensizlik sonucu ortaya çıkar. Gözü yatay olarak ikiye böldüğümüzü düşünelim.

Bu yarım küre 180 derece olarak düşünülürse astigmat bunun belirli bir eksenindeki bozukluktur. Aks dediğimiz kavramda bu eksenin derece olarak karşılığıdır.

gözde aks nedir
Aks Nedir

Aks ile ilgili olarak en çok  merak edilen konu da bu aks derecesidir. Aks dereceniz 10 ya da 100 olması arasında teknik olarak herhangi bir fark yoktur. Önemli olan astigmat diyoptrinizdir. Şimdi de bunu reçete üzerinden anlatmaya çalışacağım.

astigmatlı gözlük reçetesi
Astigmatlı reçete

Yukarıdaki reçetede sağ gözde 3.00 numara astigmat var ve bunun ekseni 10 derecede. Sol göz için de 1.00 numara miyop ve 1.50 numara astigmat var. Sol göz için astigmat ekseni 180 derecede.

Astigmat Nedenleri Nelerdir ?

Astigmat, çok büyük oranda kalıtsal bir kırma kusurudur. Ailesinde astigmat öyküsü olan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle ailelerin çocuklarını erken yaşlarda göz muayenesine götürmesinde fayda vardır. Yetişkinler için ise en azından 2 yılda bir göz muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

Kalıtsal durumlar yanında göz ameliyatları sırasında korneaya verilen zarar nedeni ile de astigmat oluşabilir. Ayrıca kişinin geçirdiği ağır veya kronik hastalıklarda çok nadiren de olsa astigmata neden olabilmektedir.

Yine düşük oranlarda da olsa gözü yoran ağır faaliyetlerde sürekli bulunmak da bazen astigmata neden olabilmektedir.

Astigmat için %80 kalıtsal %20 diğer faktörler diyerek bir oranlama yapabiliriz.

<<Gözlük camı filtreleri >>

<<Gözlük camı çeşitleri ve fiyatları >>

Astigmat Belirtileri

Astigmatın genel olarak belirtilerini sıralayacak olursak da…

 • Gözleri kısarak bakma
 • Akşam araç farları tabela gibi ışıklı nesneleri bulanık görme
 • Yoğun ışıktan rahatsızlık duyma
 • Göz kaslarında ağrı
 • Baş ağrısı
 • Uzaktaki veya yakındaki nesneleri bulanık  görme

 

Astigmat Türleri

Astigmat tek başına görülebildiği gibi miyop ve hipermetrop kırma kusurları ile birlikte de görülebilir. Miyop astigmat kırma kusuru bunlar arasında en sık görülenidir. Yukarıda paylaştığım reçete de miyop astigmat bir reçetedir.

 

Astigmat Ne Kadar Yaygındır ?

Astigmat genellikle doğuştan gelen ve okul çağlarında tespit edilen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni çocuğun bulanık görme ile ilgili şikayetlerini bu dönemde ifade etmesidir.

Okul çağındaki çocuklarda yapılan araştırmalara göre çocukların yaklaşık %30′ unda 1 diyoptri ve yukarısında astigmat tespit edilmiştir. 

Günümüzde gözlük kullanan kişilerin %50 sinde en az bir gözde 0,75 ve üzerinde astigmat bulunmaktadır.  Bu oran her iki göz için ise %25 civarındadır.

Astigmata, Asya ülkelerinde %36, Avrupa ülkelerinde %24 ve Afrika’da %20 civarında rastlanmaktadır.

Astigmat Tedavisi

Astigmat, miyop veya hipermetrop ile birlikte olma durumuna göre ince kenarlı (konveks) ya da kalın kenarlı (konkav) merceklerle düzeltilebilir. Astigmatlı kişiler gözlük yaptırırken mutlaka göz bebeği mesafesi ve montaj yüksekliği ölçülerini aldırması gerekmektedir. Bu ölçümler yapılmadığı veya eksik yapıldığı takdirde gözlük sağlıklı bir görüntü vermez.

<<Lens Çeşitleri>>

<<Gözlük seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular.>>

Astigmat için lens kullanımı:

Kontakt lens ya da silikon hidrojel lensler de astigmat kusurunun düzeltilmesinde  kullanılabilir. Astigmat için kullanılan lenlser ‘Torik lens” olarak adlandırılır.

Genelde aylık olanları daha çok tercih edilir. Tek odaklı lenslere göre daha pahalıdır. Bu lenslerde -0,75 ile -2,75 aralığında ve 0,50 aralıklarla astigmat numaraları mevcuttur. Yani -0,50 astigmatı olan kişilere ve -3.00 üzeri astigmatlara göre lens yoktur.

Torik lenslerin aks dereceleri de 10 ve katları şeklindedir. Bu durumdan dolayı torik lensler gözlük kadar yüksek görüş performansı sağlamayabilir.

Lens ve gözlük dışında astigmat için lazer tedavisi de mümkündür. 4 dereceye kadar astigmatlar lazerle tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi için geçerli genel kurallar astigmat için de geçerlidir.

Astigmat Testi

Astigmat teşhisi için mutlaka bir göz doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Doktora gitmeden önce de kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı testlerle astigmat varlığını tespit edebilirsiniz.

Astigmat testi ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

 

Videolu anlatım ile astigmat testi

 
28 Yorum

 1. Admin Admin

  Merhaba Halil Bey, ben doktor değilim optisyenim. Keratokonus şüphesi var denildiyse takip edilmesi gerekiyor. Genellikle 2.50 astigmat üzerinde bu şüphe üzerinde duruluyor. Bende de yüksek astigmat var. Başlarda bu şüphe üzerinde duruldu ama sonra öyle olmadığı anlaşıldı. Ailede keratokunus olan biri varsa bu ihtimal daha yüksek. Farklı bir doktordan da fikir alabilirsiniz.

 2. Halil Türkmen Halil Türkmen

  Sayın Doktorum Oğlum -3 Astigmat ve -2,5 Miyoptu. Son incelemede Sonuçları paylaşıyorum. CCL dediler maddi durumum yoktur. Önerinizi almak istiyorum. Saygılarımla… Halil Türkmen
  Göz Tomogrofisi OS ( Sol Göz) Tanı Sonuçları ile 27 yaşında oğlumda keratokonus şüphesi kesin bir şey söylenmedi aşağıdaki verilerle Keratokonus var mı? Bilgi verirseniz memnun olurum.
  Keratoconus screening:
  Slf=0,6 D; + Kvf= 4 µm; BCVf= 0,26 D/ 283 derece; Slb= -0,03D; + Kvb= 8 µm; BCVb=0.00D /217 derece Thk=502 µm

 3. Admin Admin

  Merhaba, 10 derece aks farklılığı bulanik görmeye neden olacaktır. Lens recetenizde ne yazıyorsa onu kullanmak daha sağlıklı görüş için önemlidir.

 4. Beyza Beyza

  İki gözümün de miyop ve astigmat derecesi eşit seviyede fakat aks değerleri biri 180 diğeri 10 , iki gözüm için de 180 aks değerinde astigmatlı kontakt lens kullansam uygun olur mu

 5. Admin Admin

  Merhaba, sağ göz -0,75 sol göz 0,50 astigmatınız var. Düşük astigmat diyebiliriz.

 6. Merve Merve

  Sağ göz : SPH -0.50, CYL -0.75, AX 180
  Sol göz : SPH -0.25, CYL -0.50, AX 170
  Ölçüm değerleri bu şekilde çıktı, miyop-astigmat tanısı konuldu. Astigmat değerinin 0,25-4.00 arasında kaç olduğunu bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

 7. Admin Admin

  Buna doktor karar verir. Lens reçetesi gözlük reçetesinden ayrıdır. Bunun için ayrıca lens muayenesi olmanız gerekiyor. Orada doğru değerler yazacaktır.

 8. Buket Sahin Buket Sahin

  Merhabalar aks değeri için 165 yazilmis lens alımında 10 ve 10 in katlar i şeklinde gidiyor. Şimdi bunda 160 mi yokya 170 mi almak doğru olur

Göz ve Gözlük Rehberi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d