Mavi Işık Filtresi (Blue Filter) Nedir?

mavi ışık filtreli gözlük
mavi ışık filtreli gözlük camları
Mavi ışık filtresi son dönemde  gözlük camlarında uygulanmaya başlayan yeni nesil filtre teknolojilerinden biridir. Peki bu mavi ışık nedir ve neden korunmamız gerekiyor ?

Mavi Işık Nedir ?

400-430nm dalga boyuna sahip ve görünür ışıklar içerisinde en yüksek enerjili ışık çeşidi mavi-mor ışıklardır. Bunun bir üst seviyesi ise gözle görünmeyen ultraviyole ışınlarıdır.

Mavi ışık doğal olarak güneş ışınları içerisinde de bulunmaktadır. Belli bir noktaya kadar mavi ışık vücut için de gereklidir. Ancak yüksek enerji içerdiği için fazla miktarda maruz kalınması sakıncalı olabilir.

Mavi ışık kaynakları

Mavi ışık doğal olarak güneş ışınları arasında bulunmaktadır. Yapay mavi ışık kaynakları olarak da tüm dijital ekranlar ve led lambalar örnek verilebilir.

Bilgisayar , telefon, tablet, televizyonlar, flouresan lambalar birer yapay mavi ışık kaynağı olarak hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. 

 

Mavi ışığın zararları

Mavi ışık taşıdığı enerji bakımından uv ışınlarına en yakın gruptadır. Bu nedenle uv ışınlarının verdiği tüm zararları aslında mavi ışık da verebilir.  

Mavi ışık uzun süre maruz kalındığı takdirde ileriye dönük makula dejenerasyonuna neden olabilir. 

Mavi ışık vücuttaki melatonin hormununu etkileyerek uyanık kalmaya neden olur. Bu nedenle uzmanlar uyumadan 3 saat önce mavi ışık yayan ekranlardan uzak durmamızı öneriyor.

Uzun süre dijital ekranların başında vakit geçiren kişilerde göz kuruluğu, gözde batma yanma hissi ve baş ağrısı şikayetleri olabilir. Bunlar doğrudan mavi ışığın yaptığı etkiler olmasa da artmasına olanak sağlamaktadır.

 

 

Mavi ışık koruması nasıl sağlanır ?

Mavi ışık koruması sağlamak için bir kaç yöntem uygulanabilir. Bunların başında, dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanılması geliyor. Kullandığınız güneş gözlüğü 400 uv korumasında olursa çok daha etkili olacaktır.

Güneş gözlüğü sadece yazın takılan bir aksesuar değil sağlık için gerekli bir ekipman olarak da düşünülmelidir. 

Diğer bir önlem olarak ise;

Dijital ekranlarınızın mavi ışık ayarını yaparak etkilerini azaltabilirsiniz. ”Bu özellik her cihazda olmayabilir.”

Mavi ışık filtreli gözlük

Mavi ışıktan korunmak için en etkili yöntem ise ”Mavi Işık Filtreli Gözlük” kullanmaktır.

Mavi ışık filtreli gözlükler son zamanlarda en çok tercih edilen gözlük çeşitleri arasına girdi. 

Gözlük camları, standart düz bir camın üstüne eklenen filtreler ile belirli özellikler kazanır.

Bunlar   arasında;

  • Antirefle (Yansıma engelleyici filtre) 
  • Hidrofobik (Su itici filtre)
  • Colormatik (güneşte koyulaşan) vb.

Mavi ışık filtresi de bunlardan birisidir. Numaralı gözlük camlarına üretim esnasında eklenen bu filtreler sayesinde dijital ekranlardan gelen zararlı mavi-mor ışınları büyük oranda engellemiş oluyorsunuz.

Cam filtreleri

(Bu filtre camlara sonradan eklenemiyor. İlk üretim esnasında bu işlem yapılabiliyor. )  

Numaralı gözlük kullanmayan kişiler için de  numarasız olarak alabilecekleri  ”Ekran Koruyucu Gözlükler ” bulunuyor. Bu gözlükler koruyucu gözlük sınıfında olup reçetesiz olarak satılabiliyor.

Hazır olarak derecesiz mavi ışıklı satılan bu gözlüklerde dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan filtre kalitesi olmalıdır. Piyasada kullanılan bir çok üründe sadece camı mavi olan ama hiç bir koruma sağlamayan çok fazla ürün var. Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle Çin menşeili ürünlerde hem cam hem de çerçeve oldukça kalitesiz olabiliyor.

Sonuç

Mavi ışık dediğimiz kavram artık hayatımızın her anında bizimle birlikte. Bundan kaçmamız neredeyse imkansız. Ancak alacağımız tedbirlerle olası zararlarını en aza indirmek mümkün. 

Konu ile ilgili olarak sormak istediklerinizi yorum kısmından ya da iletişim alanından sorabilirsiniz. Sağlıklı Günler. 

 

2 yorum

  1. Merhabalar Hocam ben bu gün mavi ışık engelleyen filtreli camdan aldım ., alırken cama bakınca biraz sarımsıydı ve gerçekten mavi ışığı geçirmiyordu orda denedik eve geldim akşam Mouse umun yaydığı normal mavi ışıkla denedim ama arka tarafa yansıttı . her gördüğümüz mavi ışık o zararlı ışık mı oluyor hocam yoksa sadece kontroldeyken denediğimiz ışık mı asıl olan . Ve sarılık da gitmiş , ben alıştığım için mi göremiyorum ? sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

  2. Antirefle hemen hemen bütün camlarda olan yansıma engelleyici filtre demektir. Camın üzerindeki ışık yansımalarını engeller ve daha net bir görüş sağlar. Mavi ışık filtresi ise daha yüksek dalga boyuna sahip mavi ışığın camın arka tarafına geçmesini engeller. Bilgisayar telefon tablet led ışıklar gibi cihazlardan yayılan mavi ışık için koruma sağlar. Her mavi ışık filtreli camda Antirefle kaplama da vardır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*