Mavi Işık Filtresi (Blue Filter) Nedir?

mavi ışık filtreli gözlük
mavi ışık filtreli gözlük camları
Mavi ışık filtresi son dönemde  gözlük camlarında uygulanmaya başlayan yeni nesil filtre teknolojilerinden biridir. Dijital ekranların hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladığı bugünlerde gözlerimizi de bu ekranların olumsuz etkilerinden korumamız gerekiyor.

Mavi ışık koruması da bu ekranlardan gelen ve göz için zararlı olan ışınları filtre etmek amacı ile gözlük camlarına uygulanıyor.

<<Gözlük Camı Filtreleri >>

<<Gözlük Camı Fiyatları>>

 

Dijital ekranlar (Bilgisayar, telefon, tablet, notebook vb. ) yoğun olarak mavi-mor ışık yayarlar. Gün içerisinde uzun süre bu ekranlara maruz kalan kişilerde göz ağrısı, uyku düzensizliği gibi şikayetler oluşabilmektedir.

Mavi ışık filtresi bu şikayetleri azaltmada yardımcı olabilecek bir seçenektir.

Mavi ışık filtresi sizi tedavi etmez sadece zararlı ışıkları filtre eder.

Numaralı gözlük camlarına uygulanabilmektedir. Son dönemde ekran gözlüğü adı ile numarasız olarak da satılmaya başlanmıştır. Numaralı camlara uygulamak için doktor reçetesi gereklidir.

Mavi ışık filtresi son dönem akıllı telefonların ekranlarında da kullanılmaya başlandı. Samsung ve Apple telefonların bir çok modelinde bu filtre uygulanıyor.

Mavi Işık Filtresi Olumsuz Özellikler

Gözlük camlarında mavi ışık filtresinin görsel olarak bazı olumsuzlukları olabiliyor. Bu filtre, camda mavi bir yansıma yapıyor ve fotoğraflarda da mavi görünüyor.

Filtre ettiği renklerden dolayı da görüntü hafif sarı görünüyor.  Sadece bilgisayar başında gözlük kullanıyorsanız bu filtreyi kesinlikle öneriyorum. Bunun dışında olumsuz özelliklerini göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz.

Mavi Işık Filtresi Fiyatları

Her firmada farklı fiyat seçenekleri bulunan mavi ışık filtresinin aynı camda ekstra olarak 50-100 tl arasında bir farkla almak mümkündür.

Piyasada mavi ışık filtreli bir camı en uygun bulabileceğiniz yerde bile 150-200 tl arasında bir rakam vermeniz gerekiyor.

Numarasız olarak satılan hazır mavi ışık filtreli gözlükleri ise 70-100 tl aralığında bulmak mümkün.

Her cam markasının bu özellikteki camına verdiği isim farklıdır. Örneğin Essilor marka camların mavi ışık filtreli olan modellerine Prevencia denilmektedir.

Sonuç olarak

Mavi ışık filtresi ihtiyaca yönelik bir korumadır ve sizin ne kadar ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Gün içerisinde 4-5 saatten fazla ekran karşısında vakit geçiriyorsanız ve bu durum gözlerinizde sorun yaratıyorsa bu filtreyi deneyebilirsiniz.

 Mavi ışık koruması henüz çok yeni bir teknoloji olduğu için ne kadar faydalı olduğu tam olarak tespit edilememiştir. Tam olarak faydası tespit edilmediği için de doktorlar hatta bazı gözlükçüler bile bu filtreye temkinli yaklaşmaktadır.

Eğer bu filtreyi kullanmak isterseniz, memnun kalınmadığı sürece değişim imkanı sunan bir yerden almanızı öneririm.

Bu filtre ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum yaparak yada iletişim kısmından mail atarak sorabilirsiniz.

Cam fiyatı ile ilgili sorulara dönüş yapmıyorum. Ben bu site üzerinden her hangi bir satış da yapmıyorum. Burada verdiğim rakamlar bağlayıcı değildir. Sağlıklı günler.

Diğer gözlük cam filtreleri ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Mavi Işık Filtresi (Blue Filter) Nedir?” için 7 yorum

 • 23/04/2020 tarihinde, saat 8:38 pm
  Permalink

  Merhaba, Mavi filtre her numaradaki cama uygulanabilir. Astigmat olup olmaması bu durumu değiştirmez.

 • 23/04/2020 tarihinde, saat 6:06 pm
  Permalink

  Merhaba dün gözlüklerimi degistirdim ve yeni cam takıldı. Optikcinin önerisiyle mavi filtreli camlardan taktırdım. Fakat sag gözümde benim astigmatim vardi optikcide mavi filtreli camlara astigmat yapılmaz dedi bu yuzden astigmatsiz takti. Bu söylediği doğru mu? Bu konuda bilgim olmadigi icinde bir sey diyemedim. Sizce asitgmatli normal cam mi taktirmaliyim..

 • 09/01/2020 tarihinde, saat 1:35 pm
  Permalink

  Teşekkür ederim.. google çok aradım.. bulamadım.. sonunda karşıma çıktınız.. minnettarım.

 • 22/02/2019 tarihinde, saat 10:43 pm
  Permalink

  Normalde uv koruma gözde herhangi bir yan etki yapmaz. Mavi ışık filtresi de hafif sarı bir görüntü verir bunun dışında bir etki yapmaz. Bu söylediğiniz şikayetler cam ile ilgili olmayabilir. Çerçeve değişikliğine bağlı olarak verteks mesafesi ve pantoskopik açı da değiştiğinden alışma süreciniz olabilir. Önce farklı bir gözlükçüye camları gösterin aynı cevabı alırsanız farklı bir göz doktoruna gidebilirsiniz. Eski gözlüğünüzü bir kaç gün takın eğer düzelme olursa sorun cam veya çerçevede diyebiliriz.

 • 22/02/2019 tarihinde, saat 8:06 pm
  Permalink

  Merhaba iyi günler

  Yaklasik 4 yıl kadar aynı gözlük ve çerçeveyi kullandım artık değiştirme zamanı geldi diyerek muayene oldum göz derecelerim aynı çıktı şartlar uygun olmayınca bir müddet daha değişim yapamadım yaklaşık 6 ay sonra tekrar muayene oldum gözlük numaralarim yine aynı 3.75 3.75 sadece miyop var

  Gozlukcu leri bilirsiniz bayağı bir şeyler anlattılar mevcutta sadece Antirefleli cam varken yeni camları UV kaplama yaptırdım sorunda bununla birlikte başladı gözlerimde ağrı ve yanma hissi oluyor

  Gozlukcu ye gittim numaraları kontrol etti odak noktasını kontrol etti sorun yok dedi tekrar göz doktor u na muayene ol dediler tamam dedim çıktım.

  Size bana bir yol göstermeniz için kafanızı sisirdim kusura bakmayın

 • 18/02/2019 tarihinde, saat 9:23 pm
  Permalink

  Merhaba, bu durumlarda öncelikle gözlükçüye giderek numaraların ve odaklamanın doğruluğunu teyit ettirmeniz gerekir. Eğer bu tarafta bir hata yoksa doktorunuza başvurabilirsiniz. Mavi filtre göz ağrısı yapmaz muhtemelen numaralarda hata vardır.

 • 18/02/2019 tarihinde, saat 8:28 pm
  Permalink

  Merhabalar yazınız için teşekkür ederim
  Benim size sorum şu olacak
  Gözlüğü yaklaşık 1 hafta önce aldım ve aldığım günden beri gözlerim ağrıyor acaba uygun değil mi benim için. Mavi ışık filtresi kaplamalı dedi doktor ama sadece cam için 200 TL ödedim sizce tekrar bir baktirmam lazım mı Gozlukcu ye ve ya doktor a

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: