Mavi Işık Filtresi (Blue Filter) Nedir?

mavi ışık filtreli gözlük
mavi ışık filtreli gözlük camları
Mavi ışık filtresi son dönemde  gözlük camlarında uygulanmaya başlayan yeni nesil filtre teknolojilerinden biridir. Peki bu mavi ışık nedir ve neden korunmamız gerekiyor ?

Mavi Işık Nedir ?

400-430nm dalga boyuna sahip ve görünür ışıklar içerisinde en yüksek enerjili ışık çeşidi mavi-mor ışıklardır. Bunun bir üst seviyesi ise gözle görünmeyen ultraviyole ışınlarıdır.

Mavi ışık doğal olarak güneş ışınları içerisinde de bulunmaktadır. Belli bir noktaya kadar mavi ışık vücut için de gereklidir. Ancak yüksek enerji içerdiği için fazla miktarda maruz kalınması sakıncalı olabilir.

Mavi ışık kaynakları

Mavi ışık doğal olarak güneş ışınları arasında bulunmaktadır. Yapay mavi ışık kaynakları olarak da tüm dijital ekranlar ve led lambalar örnek verilebilir.

Bilgisayar , telefon, tablet, televizyonlar, flouresan lambalar birer yapay mavi ışık kaynağı olarak hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. 

 

Mavi ışığın zararları

Mavi ışık taşıdığı enerji bakımından uv ışınlarına en yakın gruptadır. Bu nedenle uv ışınlarının verdiği tüm zararları aslında mavi ışık da verebilir.  

Mavi ışık uzun süre maruz kalındığı takdirde ileriye dönük makula dejenerasyonuna neden olabilir. 

Mavi ışık vücuttaki melatonin hormununu etkileyerek uyanık kalmaya neden olur. Bu nedenle uzmanlar uyumadan 3 saat önce mavi ışık yayan ekranlardan uzak durmamızı öneriyor.

Uzun süre dijital ekranların başında vakit geçiren kişilerde göz kuruluğu, gözde batma yanma hissi ve baş ağrısı şikayetleri olabilir. Bunlar doğrudan mavi ışığın yaptığı etkiler olmasa da artmasına olanak sağlamaktadır.

 

 

Mavi ışık koruması nasıl sağlanır ?

Mavi ışık koruması sağlamak için bir kaç yöntem uygulanabilir. Bunların başında, dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanılması geliyor. Kullandığınız güneş gözlüğü 400 uv korumasında olursa çok daha etkili olacaktır.

Güneş gözlüğü sadece yazın takılan bir aksesuar değil sağlık için gerekli bir ekipman olarak da düşünülmelidir. 

Diğer bir önlem olarak ise;

Dijital ekranlarınızın mavi ışık ayarını yaparak etkilerini azaltabilirsiniz. ”Bu özellik her cihazda olmayabilir.”

Mavi ışık filtreli gözlük

Mavi ışıktan korunmak için en etkili yöntem ise ”Mavi Işık Filtreli Gözlük” kullanmaktır.

Mavi ışık filtreli gözlükler son zamanlarda en çok tercih edilen gözlük çeşitleri arasına girdi. 

Gözlük camları, standart düz bir camın üstüne eklenen filtreler ile belirli özellikler kazanır.

Bunlar   arasında;

 • Antirefle (Yansıma engelleyici filtre) 
 • Hidrofobik (Su itici filtre)
 • Colormatik (güneşte koyulaşan) vb.

Mavi ışık filtresi de bunlardan birisidir. Numaralı gözlük camlarına üretim esnasında eklenen bu filtreler sayesinde dijital ekranlardan gelen zararlı mavi-mor ışınları büyük oranda engellemiş oluyorsunuz.

Cam filtreleri

(Bu filtre camlara sonradan eklenemiyor. İlk üretim esnasında bu işlem yapılabiliyor. )  

Numaralı gözlük kullanmayan kişiler için de  numarasız olarak alabilecekleri  ”Ekran Koruyucu Gözlükler ” bulunuyor. Bu gözlükler koruyucu gözlük sınıfında olup reçetesiz olarak satılabiliyor.

Hazır olarak derecesiz mavi ışıklı satılan bu gözlüklerde dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan filtre kalitesi olmalıdır. Piyasada kullanılan bir çok üründe sadece camı mavi olan ama hiç bir koruma sağlamayan çok fazla ürün var. Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle Çin menşeili ürünlerde hem cam hem de çerçeve oldukça kalitesiz olabiliyor.

Sonuç

Mavi ışık dediğimiz kavram artık hayatımızın her anında bizimle birlikte. Bundan kaçmamız neredeyse imkansız. Ancak alacağımız tedbirlerle olası zararlarını en aza indirmek mümkün. 

Konu ile ilgili olarak sormak istediklerinizi yorum kısmından ya da iletişim alanından sorabilirsiniz. Sağlıklı Günler. 

 

7 yorum

 1. Merhaba dün gözlüklerimi degistirdim ve yeni cam takıldı. Optikcinin önerisiyle mavi filtreli camlardan taktırdım. Fakat sag gözümde benim astigmatim vardi optikcide mavi filtreli camlara astigmat yapılmaz dedi bu yuzden astigmatsiz takti. Bu söylediği doğru mu? Bu konuda bilgim olmadigi icinde bir sey diyemedim. Sizce asitgmatli normal cam mi taktirmaliyim..

 2. Normalde uv koruma gözde herhangi bir yan etki yapmaz. Mavi ışık filtresi de hafif sarı bir görüntü verir bunun dışında bir etki yapmaz. Bu söylediğiniz şikayetler cam ile ilgili olmayabilir. Çerçeve değişikliğine bağlı olarak verteks mesafesi ve pantoskopik açı da değiştiğinden alışma süreciniz olabilir. Önce farklı bir gözlükçüye camları gösterin aynı cevabı alırsanız farklı bir göz doktoruna gidebilirsiniz. Eski gözlüğünüzü bir kaç gün takın eğer düzelme olursa sorun cam veya çerçevede diyebiliriz.

 3. Merhaba iyi günler

  Yaklasik 4 yıl kadar aynı gözlük ve çerçeveyi kullandım artık değiştirme zamanı geldi diyerek muayene oldum göz derecelerim aynı çıktı şartlar uygun olmayınca bir müddet daha değişim yapamadım yaklaşık 6 ay sonra tekrar muayene oldum gözlük numaralarim yine aynı 3.75 3.75 sadece miyop var

  Gozlukcu leri bilirsiniz bayağı bir şeyler anlattılar mevcutta sadece Antirefleli cam varken yeni camları UV kaplama yaptırdım sorunda bununla birlikte başladı gözlerimde ağrı ve yanma hissi oluyor

  Gozlukcu ye gittim numaraları kontrol etti odak noktasını kontrol etti sorun yok dedi tekrar göz doktor u na muayene ol dediler tamam dedim çıktım.

  Size bana bir yol göstermeniz için kafanızı sisirdim kusura bakmayın

 4. Merhaba, bu durumlarda öncelikle gözlükçüye giderek numaraların ve odaklamanın doğruluğunu teyit ettirmeniz gerekir. Eğer bu tarafta bir hata yoksa doktorunuza başvurabilirsiniz. Mavi filtre göz ağrısı yapmaz muhtemelen numaralarda hata vardır.

 5. Merhabalar yazınız için teşekkür ederim
  Benim size sorum şu olacak
  Gözlüğü yaklaşık 1 hafta önce aldım ve aldığım günden beri gözlerim ağrıyor acaba uygun değil mi benim için. Mavi ışık filtresi kaplamalı dedi doktor ama sadece cam için 200 TL ödedim sizce tekrar bir baktirmam lazım mı Gozlukcu ye ve ya doktor a

Yorumunuz