Numaralı Gözlük Fiyatları
Numaralı gözlük , malumunuz üzere bir adet gözlük çerçevesi ve iki adet camdan oluşur. Numaralı gözlük fiyatları da doğal olarak bu iki ekipmanın fiyatına bağlı olarak belirlenir.

Daha önce gözlük kullanan kişiler fiyatlar hakkında az çok bilgi sahibi olabilir. Ben bu yazımda ilk defa gözlük kullanacak kişiler için ortalama fiyatlar vermeye çalışacağım.

Numaralı gözlük fiyatları

Numaralı Gözlük Çerçevesi Fiyatları

Numaralı gözlük için iki ekipmandan oluşur demiştik. Öncelikle numaralı gözlük çerçevesi fiyatlarına bakalım.

Gözlük çerçevesinde fiyatı belirleyen bir kaç etken vardır. Bunlar;

 • Çerçeve materyali (plastik, asetat (kemik), paslanmaz çelik, alüminyum, titanyum, Tr90, Ultem, carbon fiber vs. )
 • Çerçeve aksamları (yay, vida, muzo,terminal vs.)
 • Marka
 • Lokasyon

Bu saydıklarım gözlük çerçevesi fiyatlarını belirleyen en temel faktörlerdir.

Şimdi çerçeve çeşitleri ve ortalama fiyatlarını tek tek sıralayalım.

Plastik gözlük çerçeveleri

Piyasada satılan en ucuz gözlük çerçeveleri, plastik enjeksiyondan yapılan ve halk arasında devletin verdiği gözlük olarak da bilinen çerçevelerdir.

Genellikle yakın gözlük çerçevesi olarak kullanılır. Bunların fiyatı cam hariç 50-80 tl aralığında değişir.

Plastik enjeksiyonun sertleştirilmiş olanları uzak gözlüklerde de tercih edilebilir. Bunlarda fiyat 80-150 tl aralığında değişir. Renk seçenekleri fazladır. Özellikle çocuk gözlüğü grubunda çok fazla tercih edilir.

plastik gözlük çerçeveleri
Plastik gözlük çerçeve çeşitleri

Basit metal çerçeveler

Genellikle yakın gözlüklerde tercih edilen ince metal çerçeveler aynı plastik enjeksiyon gibi 50-80tl aralığında satılmaktadır.

Bu çerçevelerin biraz kalın ve yaylı menteşeli olan modelleri de 80-150 tl aralığında satılıyor.

Asetat (kemik ) çerçeveler

Halk arasında kemik gözlük olarak da bilinen bu gözlüklerde fiyat çok fazla değişkendir. Bu gözlüklerde aynı ham madde kullanılmasına rağmen yay sistemi , süs detayları, işçilik ve marka gibi bir çok etken fiyatta belirleyici oluyor.

Bu çerçeve grubu için en alt rakam 150 tl dir. Bu çerçevelerde marka etkeni de işin içine girdiği için üst fiyat vermek oldukça zordur.

Orta kalitede bir asetat çerçeve için 250 tl civarında bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Burada kalite kullanım süresini de doğrudan etkilemektedir.

kemik gözlük çerçevesi
Kemik gözlük çerçevesi

Metal çerçeveler (titanyum, paslanmaz çelik, alüminyum vs. )

İlk başta söylediğim basit metal çerçeveler, zamanla boyası dökülen, bazı ciltlere zarar verebilen ve kolayca kırılabilen çerçevelerdir.

Bu çerçevelerin bir üstü paslanmaz çelik çerçevelerdir. Kalitesine bağlı olarak, boya dökülmesi, kararma, paslanma ve cilde zarar verme durumları daha uzun yıllarda meydana gelir.

Bu tarz çerçevelerde de marka ürünler vardır. En alt barem 150-200 tl arası olup iyi bir ürün için 250 tl verilmesi gerekebilir.

Metal gözlük çerçevesi

Titanyum çerçeveler metal grup içerisinde fiyatı en yüksek olan ürünlerdir. Bu gözlüklerinde kalite farkları vardır. Saf titanyum gözlük yoktur. Zaten böyle bir teknoloji de mümkün değildir.

Üretim aşamasında titanyum elementi bazı malzemelerle karıştırılarak bu çerçeveler elde edilir. Çok hafif gözlüklerdir. Genellikle çerçevesiz (faset) gözlüklerde daha çok tercih edilir.

Kalitesine bağlı olarak , kırılmaz ve eğilmezler. Cilde hiç bir zarar vermezler. Piyasada sözde titanyum diye satılan bazı ürünleri göz ardı edersek 400-500 tl altında kaliteli bir titanyum gözlük çerçevesi bulmak çok zordur.

Bu rakamın altında satılan titanyum çerçevelerden yukarıda saydığım faydaları kısmen alırsınız.

Titanyum gözlük çerçevesi
Titanyum gözlük çerçevesi

Alüminyum çerçeveler yine çok hafif çerçeve grubundadır. Genellikle nilör (yarım çerçeve) erkek gözlüklerinde kullanılır. Bu tarz gözlüklerin belirli bölgeleri alüminyumdur. Terminal , sap gibi kısımlarında plastik , tr90, gibi malzemelerle kullanıldığı modeller çoğunluktadır.

Avrupa marka gözlüklerin bazılarında da kullanıldığı için yüksek fiyatlı olanları olsa da 250-300 tl aralığında güzel bir gözlük alabilirsiniz.

Çerçeve aksamları

Numaralı gözlük çerçevesi fiyatlarını etkileyen diğer husus da çerçeve aksamlarıdır. Aynı malzemeden üretilen iki gözlük arasında menteşe sistemi yüzünden bile fiyat farkı olabilir.

Sabit vidalı menteşe sistemine sahip bir gözlüğe göre esnek menteşe (yaylı) sitemine sahip bir gözlük daha pahalı olacaktır. Esnek menteşe sayesinde şakak bölgelerinde daha az baskı olur ve gözlüğü daha az hissedersiniz.

Çerçeve üzerinde kullanılan taş, işleme gibi detaylarda fiyatı etkileyebilir. Gözlük her ne kadar bir ihtiyaç gibi görünse de doğru seçimlerle şık bir aksesuar haline gelebilir.

Gözlük çerçevesi markaları

Marka kavramı her sektörde olduğu gibi gözlük çerçevesinde de oldukça büyük bir paya sahip. Gözlük denilince akla gelen belli başlı bazı markalar dışında dünyaca ünlü bir çok markanın da artık gözlük çerçeveleri var.

Bu markalar büyük oranda isim hakkı alınarak oluşturuluyor. Örnek verecek olursak, Ray-Ban, Gio Armani, Emporio Armani, Versace, Gucci, Burberry ve daha onlarca marka gözlük aynı firma tarafından üretilir.

Türkiye’ de en çok satılan numaralı gözlük çerçevesi markalarının ortalama fiyatlarını verecek olursak

 • Ray-Ban 400-800 tl
 • Emporio Armani 500-800 tl
 • Giorgio Armani 750-1500 tl
 • Silhouette 1500-2500 tl
 • Vogue 400-800 tl
 • Tom Ford 800-1500 tl
 • Persol 1000-2000 tl
 • Tommy Hilfiger 500-800 tl
 • Burberry 500-1000 tl
 • Gucci 800-1500 tl
 • Bvlgari 1000-2000 tl

Bu markalar çok fazla uzar gider.Burada yazdığım alt rakamlar dolar kuru nedeni ile sürekli değişebiliyor. Bazı markaların eski sezon veya outlet ürünlerini daha uygun fiyatlara da bulabilirsiniz.

Türkiye’ de internet üzerinden optik satış yasak olduğu için bu tarz ürünlerin fiyat araştırmasını doğrudan mağaza gezerek yapmanız gerekiyor.

Lokasyon etkisi

Numaralı gözlük fiyatları kalite ve marka dışında lokasyondan da çok fazla etkilenir. Evet belki çok saçma gelebilir ama bu ne yazık ki böyledir.

Bu durumun oluşmasında kira ve diğer giderlerinde lokasyona göre yüksek olması en temel sebeptir. Optik haricinde de bir çok sektörde bu durum zaten vardır.

Orta gelir seviyesine sahip bir semtteki gözlükçüden aynı marka cam ve çerçeve için 500 tl verirken , daha yüksek gelirli bir semtte bu ürünlere 1000 tl verebilirsiniz.

Numaralı Gözlük Cam Fiyatları

Gözlük cam fiyatları da çerçeveler kadar detayları olan bir konudur. Hatta burada detaylar daha da karmaşıktır diyebiliriz.

Gözlük cam fiyatları ile ilgili olarak oldukça geniş ve detaylı bir yazı paylaştım. Buradan okuyabilirsiniz.

Burada fazla detaya girmeden ortalama rakamlar vererek konuyu toparlamaya çalışacağım.

Piyasada gözlükçülerde en çok satılan cam, 1.56 indisli (%30 İnceltilmiş) antirefle (yansımasız) kaplamalı camdır.

Bu cam ithal markalardan birine ait değilse 100 tl civarında satılır. Gözlük mağazalarının çoğunda 2.00-3.00 numaraya kadar stok halinde bulunur. Eğer bu camı tercih ederseniz ve stok olarak ellerinde bulunuyorsa 15 dakikada gözlüğünüz hazır olacaktır.

Gözlük camlarında fiyatı etkileyen faktörler ise

 • İnceltme oranları
 • Filtre sayısı
 • Marka

diye sıralanabilir. Burada inceltme dediğimiz durumda camın üretildiği ham madde ve üretim teknolojisi değiştiği için fiyat da değişir.

Ekstra özelliklere girmeden ve yerli markalardan bir cam seçerseniz

%30 inceltilmiş camlar 100-150 tl

%45 inceltilmiş camlar 250-300 tl

%60 inceltilmiş camlar 450-600 tl

%70 inceltilmiş camlar ise 800-1000 tl civarında satılmaktadır.

Burada yazan rakamlar camın üzerine eklenen ekstra filtrelerle birlikte artış gösterecektir. Gözlük camı filtreleri yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Gözlük camı markaları

Gözlük camı fiyatlarında marka kavramı kaliteyle doğru orantılı olarak oluşuyor. Gözlük çerçevesinde olduğu gibi sırf markaya para ödeme gibi bir durum camlar için geçerli değildir.

Türkiye’ de satılan üst segment camların büyük çoğunluğu aldıkları parayı karşılayacak düzeyde kaliteye sahip.

Müşteri memnuniyeti ve geri dönüşlerine göre piyasadaki en iyi gözlük camları ; Seiko, Zeiss, Hoya diyebiliriz.

Bu markaların da kendi içinde çok farklı kalitelerde camları bulunuyor. Ama en uygun camında bile min. kalite standartlarını koruyorlar.

Bu markalarda en uygun camlar ortalama 350-400 Tl civarında satılıyor. Bu rakam ekstra inceltme ve filtre seçeneklerine göre 2000-3000 tl ye kadar çıkabiliyor. (Bu rakamlar tek odaklı camlar içindir. Progresif (çok odaklı ) camlar bu rakamların iki, üç katı fazlasına satılmaktadır.)

Sonuç olarak

Yazının sonuna geldik ve hala kafanızda bir rakam oluşmadıysa size konuyu şöyle özetleyeyim.

Ortalama bir gözlük almak için cam+çerçeve 250-300 Tl gibi bir rakam vermeniz gerekiyor. Bu tarz bir gözlük sizi 2-3 yıl idare edecektir.

Ortalama bir çerçeve ve iyi bir cam almak isterseniz. 500-600 tl ayırmanız gerekir.

Marka bir çerçeve ve kaliteli bir cam almak isterseniz de bu rakamlar 1000 tl ‘ den başlayacaktır.

Numaralı gözlük fiyatları ile ilgili verdiğim bu rakamlar sektördeki ortalama rakamlardır. Burada yazan fiyatlar fikir sahibi olmanız için verilmiştir. Her hangi bir bağlayıcılığı yoktur.

Bu konu ile birlikte Gözlük cam fiyatları ve Gözlük çeşitleri yazılarını da okursanız rakamlar daha net oluşacaktır.

2 yorum

Yorumunuz