Gözlük Cam Fiyatları

Gözlük cam fiyatları
Gözlük cam fiyatları, numaralı gözlük camı fiyatları, gözlük camı çeşitleri ve fiyatlarını etkileyen bir çok etkeni bu yazıda bulabilirsiniz.

Gözlük cam fiyatları , ilk defa gözlük kullanacak kişiler için en çok merak edilen konulardan birisidir. Yıllardır gözlük kullanan kişiler bile bu konuda tam bir fikir sahibi değildir.

Gözlük alırken genelde çok fazla bilgi sahibi olunmadığı için, ya da asıl önemi çerçeveye verdiğimiz için bize hangi cam önerilirse onu alıyoruz.

Çoğu zaman karşımıza farklı bir seçenek de sunulmuyor. Geleneksel gözlükçülerde, her gelen müşteriye 1.56 ”et” li cam yapılır ve müşteri gönderilirdi.

Özellik olarak da ”antirefle kaplama, organik, inceltilmiş” diye genel tabirler kullanılırdı. Artık günümüzde hem cam filtreleri hem de cam inceltmeleri oldukça fazla seçenekte ve her ihtiyaca uygun şekilde sunulmaktadır.Gözlük Nasıl Alınır Yazımı Buradan Okuyabilirsiniz

Gözlük çerçevesi seçimini yaptıktan sonra size uygun cam seçimi işlemi yapılmalıdır. Yukarıda bahsettiğim 1,56 indisli, inceltilmiş organik cam, hemen hemen tüm gözlükçülerde belirli bir numaraya kadar stok halinde bulunduğu için gözlükçü tarafından ilk önerilen cam olmaktadır.

Bu camlardan seçim yaparsanız ve numaranız çok yüksek değilse yaklaşık 30 dakika içinde gözlüğünüz hazırlanır. Numaralarınız stok dahilinde yoksa genelde 1 gün sonra teslimat yapılır. Bu camların ortalama fiyatı 80-100 tl arasında değişkenlik gösterir.

Gözlük Camı Fiyatları Neye Göre Değişir ?

Gözlük cam fiyatları 2 ana başlık altında değişkenlik göstermektedir. Ben bu yazımda size camların inceltme seçeneklerine göre fiyatları hakkında bilgi vereceğim. Gözlük camı filtreleri ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Gözlük camları günümüzde büyük oranda organik diye adlandırılan Cr-39 isimli ham madde ile yapılır. 

Organik camlar standart olarak, hafif ve kırılmaya karşı daha dayanıklı olduğu ve kolay işlenebilir oldukları için hem kullanıcı hem de satıcı tarafından tercih edilmektedir.

Organik camlarda kendi içerisinde farklı ham maddeler nedeni ile sınıflandırılır. Bu ham maddeler camlara incelik ve kırılmaya karşı dayanıklılık gibi faydalar sağlar.

Şimdi bu cam çeşitlerini piyasada en çok kullanılanlara göre sıralayalım.

Standart Gözlük Cam fiyatları

1,50 indisli ve üzerinde hiç bir filtre bulunmayan camlardır. Düz cam, filtresiz cam, devletin karşıladığı cam gibi adlandırılma şekilleri de vardır.

En uygun fiyata sahip camdır. Üzerinde hiçbir filtre bulunmaz.  Cam yüzeyinde  çok fazla yansıma olur ve kullanım konforu çok düşüktür. 2 derece üzerindeki standart cam rahatsız edecek derecede kalın ve ağırdır.

Bu cam genel olarak yakın okuma gözlüklerinde kullanılır. Yedek olarak kullanacağınız gözlüklerde de tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak 40-50 tl civarında satılmaktadır.

Gözlük camı fiyatları

 

Filtreli 1,50 Standart Camlar

Yukarıda bahsettiğim standart cam kalınlığında ama üzerinde filtre olan camlardır. Antirefle (Yansıma dirençli), Hidrofobik (Su itici ), Antistatik (Toz itici) filtreli olanları vardır.

Progressive (Çok odaklı ) camlarda da kullanılmaktadır. 2 dereceye kadar olan reçete sahipleri bu camları tercih edebilir.

Ancak her optik mağaza da bu grupta cam bulunmaz. Fiyatları 100-150 tl arasında, üzerindeki filtreye göre değişkenlik gösterir.

%30 İnceltilmiş Camlar

1.56 indisli olarak tabir edilir. -2.00 -3.00 ve +2.00 +3.00 arasında göz numarası olan kişilerin tercih edebileceği incelikte ve hafiflikte camlardır.

Üretim aşamasında kullanılan ham maddeler nedeni ile standart camlara oranla %30 daha incedir. Bu camlarda en azından Antirefle (yansımaya dirençli) kaplama standart olarak mevcuttur.

Bunun dışında su itici, toz itici, transitions, mavi filtre gibi ekstra filtrelerle de satılmaktadır. Fiyat olarak da ekstra filtrelere göre değişkenlik gösterebildiği için 100-200 tl arasında fiyatlara bulunabilir.

%45 İnceltilmiş Camlar

1,57, 1.59, 1.60 gibi indislerde üretilen içeriğinde çok  farklı ham maddeler kullanılan cam grubudur.

Bazı özel adları olanlar da vardır. Trivex,  MR8 bunlardan bazılarıdır. -3-4 numara aralıklarında tavsiye edilebilir. Bu camlar ham maddeleri nedeni ile kırılmaya karşı da dayanıklıdır. (Kırılmaz cam yoktur daha dayanıklı cam vardır. Kırılmaya karşı dayanıklı camlar ile ilgili detaylı yazımı buradan okuyabilirsiniz.) Özellikle faset (çerçevesiz) gözlük modellerinde bu camlar tercih edilir. Standart olarak Antirefle kaplama ile üretilir. Ekstra filtrelerle birlikte fiyat aralığı değişkendir.

Piyasada ortalama 250-400 aralığında fiyatları mevcuttur. İthal camlar için (essilor, seiko, hoya, zeiss ) bu rakamlar 1500 liraya kadar çıkabilir. 

%60 İnceltilmiş Camlar

Burada belirtilen inceltme oranı standart cama göre yapılmaktadır. Bu rakam bazen 65 bazen 55 olarak da karşınıza çıkabilir. Bu camlar genelde asferik (küresel olmayan) yapıya sahiptir.

Camın ön yüzeyi düzdür. Bu yapı sayesinde özellikle camın kenarlarında meydana gelen görüntü bozulması en aza iner. Bu camlar yüksek numaralı kişilerde ekstra görüş konforu sağlar.

Ekstra ince ve hafif camlardır. -4.00 ve üzeri numaralar için önerebilirim. Piyasada 500-700 tl gibi bir fiyat aralığı vardır. Yine ithal cam markalarında bu rakam 1000 lira ve üzerinde olmaktadır.

%70 İnceltilmiş Camlar

-6 -7 ve daha yüksek numaralarda tercih edilebilecek camlardır. Günümüzde bir kaç yabancı markaya ait özel camlar haricinde en ince camlar olarak satılmaktadır. Ortalama fiyat olarak 800-1500 tl aralığında markasına göre çeşitleri bulunabilmektedir.

Burada verdiğim inceltme seçenekleri camların yapıldığı ham madde ile sağlanmış seçeneklerdir. Bunların yanında özellikle + (hipermetrop) numaraları olan kişiler için de ” Çap küçültme ve Oval Cam ” seçenekleri ile çok daha ince camlar üretilebiliyor. Bu işlemler de genellikle aynı cam için ekstra 50-100 tl arasında bir rakam ile sağlanabiliyor.

Yukarıda yazdığım gözlük cam fiyatları ile ilgili bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle bu rakamlar piyasada satılan ürünlerin ortalama fiyatlarıdır.

Alt baremde verdiğim rakamdan daha ucuza bulmak mümkün değildir. Ancak üst barem için aynı şeyi söyleyemem.

Gözlük camı fiyatlarını etkileyen diğer faktörler

Gözlük camları ile ilgili olarak fiyat farklılığına neden olan diğer etmenleri sıralayayım.

Marka

Piyasada satılan her üründe olduğu gibi gözlük camlarında da markalar vardır. Bu markalar içinde yerli olanlar nispeten daha uygun olurken ithal olanlar daha pahalıdır.

Benim yukarıda verdiğim rakamlar yerli camların ortalama fiyatlarıdır. İthal camlarda bu rakamlar ikiye hatta üçe katlanabiliyor. Bunun için fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Piyasada en çok karşınıza çıkabilecek ithal cam markaları: Essilor, Seiko, Zeiss, Hoya …

Yerli Cam Markaları: Selcon, opak, işbir optik (vision art)…

Bunların dışında da markalar mevcuttur. Ancak cam piyasasının büyük bölümüne bu markalar hakimdir.  

Filtreler

Yukarıda saydığım camların üzerine eklenen ekstra filtreler ile de fiyat farkları oluşmaktadır. Bazı markaların kendine özel kaplama teknolojileri de bulunmaktadır.

Essilor crizal kaplama, Seiko SRC kaplama, bunlara örnek olarak verilebilir. Bu iki kaplamada standart olarak; su itici, çizilmeye direnç %100 uv koruma ve antirefle bulunmaktadır. 

Bir cam için eklenen her filtre ortalama 50 tl fiyat artışı yapabilir. Günümüzde bir çok filtrenin aynı camda olduğu seçeneklerde bulunmaktadır.

Gözlük camı filtreleri ile ilgili detaylı yazımı buradan okuyabilirsiniz

Gözlük cam fiyatlarını etkileyen en önemli faktör kesinlikle kalitedir. Burada kaliteli dediğimiz kriter ise filtrelerdir. Aynı ham madde ile üretilmiş aynı kalınlıkta bir camın iki farklı markada çok fazla fiyat farkı ile satılmasının nedeni filtre kaliteleridir.

Birinde kullanılan filtre 5 yıl tam randımanlı olarak kullanılabilirken diğeri 2 yıl içinde bozulabilir. Bu da görüşünüzü ciddi manada etkiler.

Bu filtrelerin kalitesi görüş konforunu da etkiler. 

Eğer sürekli numaralarınız değişmiyor ise kaliteli bir gözlük camı alarak ileriye dönük kar edebilirsiniz.

Lokasyon

Gözlük cam fiyatları için oluşturulmuş belirli bir taban ve tavan fiyat uygulaması yoktur. Aynı ilçenin farklı semtlerinde bulunan gözlükçülerde bile fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Kurumsal yapıda olan zincir optik mağazalar haricinde standart fiyat uygulaması bulmak zordur. Fiyat araştırması yaparken aklınızda olan cam özellikleri üzerinden veya marka üzerinden karşılaştırma yapabilirsiniz.Gözlük cam fiyatları ile ilgili olarak verdiğim rakamlar, ortalama rakamlardır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınız olan inceltme ve filtreleri size doğru şekilde anlatan, teklif eden ve sattığı ürünün arkasında duran müesseselerden alışveriş yapmanızdır.

İnceltme seçenekleri yanında camlarda kullanılan filtre teknolojileri de fiyatı etkileyen unsurlardan biridir. 

Bu yazı altından yorum yaparak ya da iletişim kısmından mail atarak reçetenize uygun camlar ve fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıklı görüşler.

Not: Ben cam satışı yapmıyorum. Bu blog bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.  Doğrudan cam fiyatı ile ilgili olarak teklif istemeyiniz. Saygılarımla.

ASTİGMAT TESTİ VİDEOSU

50 yorum

 1. Merhaba, Sizinki gibi yüksek astigmat numaralarında yeni cam ve çerçeveye uyum zaman ister. Ancak camların yan taraflarında daha net görüntü almak montajla ilgili olabilir. Sizden cam siparişi esnasında anatomik ölçümler alındı mı ? Göz bebeği mesafesi montaj yüksekliği ölçüsü gibi.

 2. Merhaba, 13 yıldır gözlük kullanıyorum. -4.50 miyopum 2 derecede astigmatım var. Numaralarım yüksek olduğu için ilk defa 1.74 inceltilmiș cam yaptırdım fakat bașıma gelmeyen kalmadı. Daha önce hiç inceltilmiș cam kullanmamıștım.
  Reçetem șöyle:
  Sol göz: SPH:-3,25
  CYL:-3,25
  AXE:180

  Sağ göz :SPH:-2
  CYL:-4,50
  AXE:10
  Gözlüğü aldım ilk defa ince cam kullanıcağım diye mutlu olmuștum ama maalesef bulanık görüyorum nedenini anlayamadim. Camların sağ taraflarıyla iyi görüyorum fakat sol taraflarıyla iyi görmüyorum ikisindede problem var ve yandan bakınca yamuk görüyorum. Tekrar doktora gittim alıșma süresi var dedi ama bir ay oldu hala göremiyorum. Acaba 1.67 inceltme yaptırsam yine aynı sorunu yașarmıyım. Her doktora gittiğimde 80 euro ödediğim için artık gitmek istemiyorum.Cevaplarsanız çok sevinirim.

 3. Merhaba, bu numaralarda %30 inceltilmiş Antirefle kaplamalı istediğinz bir camı tercih edebilirsiniz. Cam için fiyatlar 100 tl den başlar. Başlangıç için yeterli olur ve en az 2 yıl kullanırsınız. Daha yüksek rakamlara çıkmanıza gerek yok. Çerçeve konusunda zevkinize göre istediğiniz gözlüğü alabilrsiniz. Model olarak yarim çerçeve veya ince metal gözlükler araç kullanırken daha rahat görüş sağlar. Bilgisayar için mavi ışık filtresi de tercih edebilirsiniz.

 4. Yıllardır yazıları okurken zorlaniyordum, gözlerim yasariyordu gözlerimin bozuk olacağı hiç aklıma gelmemişti. Doktora gittiğimde astigmat olduğumu söyledi. Sağ 1,50 aks 180… Sol -0.25, 2.50 aks 170 seklinde. Devletin verdiği camlari ve çerçeve aldım, eskiye nazaran çok iyi bir netlik sağladı 6 aydır kullanıyorum. Şimdi guzel bir gözlük istiyorum fakat hiç bilgim yok, çok pahalida olmasın yeniyim değerler değişebilir, işim gereği bilgisayar başındayım, ve araba kullanmam gerekiyor. Tavsiye edeceğiniz bir cam türü varmı acaba. 400 -500 TL civarı

 5. Merhaba, Essilor firması Türkiye’ deki bir çok cam firmasına doğrudan veya dolaylı yollarla ortak diyebiliriz. Ama bu ortaklık üretilen camın kalitesine ve özelliklerine doğrudan etki etmez. Essilor’ un kendi adıyla ürettiği progresiv camlarda bile 3-4 farklı kategorisi bulunuyor. Bunlar arasında da ciddi fiyat farkları bulunuyor. Progresiv camlarda görüş alanı fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.
  Aldığınız camın markası ne olursa olsun özelliklerine odaklanın. Ne kadar geniş görüş açısı var. Koridor yüksekliği seçenekleri neler (bu konuda gözlükçünün uzmanlığı devreye girmesi gerekiyor) Hangi filtrelere sahip , garanti koşulları neler, satış sonrası ne kadar ilgi alaka bulacaksınız ? Her gözlükçü başka bir markayla çalışır ve hepsi o markayı över, süsler, uzay mekiği satıyor gibi anlatır. Önemli olan ürünü sattıktan sonra ne kadar arkasında durabileceğidir.
  Hawk markasını alabilirsiniz kötü bir ürün diyemem ama bir kaç farklı yerden de doğrudan camın adı ile fiyat alın sonra kararınızı verin. Çünkü Hawk markasının da çok farklı seçenekleri bulunuyor.
  Bu arada Merve Optik ve Essilor birleşmesi rekabet kurulu tarafından onaylanmadığı için gerçekleşmedi. İlgili link https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/luxottica-group-s-p-a-ile-essilor-intern-d3c7e82352c6e81180e500505694b4c6?AspxAutoDetectCookieSupport=1

  Saygılarımla.

 6. Merhaba. Bugün görüştüğüm optik uzmanı arkadaş bana hawkplus camı önerdi. Progresive cam kullanacağım. Bu marka merve optik ürünü. Essilor firması 2015’te merve optik firmasının %65’ini satın almış. Özetle adını ilk kez duyduğum hawkplus nasıl bir markadır ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Merhaba,
  Essilor markasının alize serisi de var. Forte serisi ile arasında çok ciddi farklar var diyemeyiz. Örnek verecek olursak biri İphone 7 diğeri 7s bu kadar fark vardır. Tek Odaklı camlarda kişiye özel cam bana göre gereksiz ama içiniz rahat olsun iyi bir cam almışsınız. Sağlıkla mutlu günlerde kullanın.

 8. merhaba bilgilendirme için teşekkür ederim.
  benimde bir sıkıntım var. bugün gözlüğümü aldım gecen hafta sipariş verilmişti.numaralarım
  ordered power SAĞ : sph -1.50 cyl -1.00 axe 155 SOL: sph -0.00 cyl -3.50 axe 180
  measured power SAĞ: sph -1.50 cyl -1.00 axe 155 SOL: sph 0 cyl -3.50 axe 0
  (add ler hepsinde 0 değerinde)
  essilor marka crizal alize+uv %45 inceltilmiş bir cam aldım. fakat bana kişye özel denmişti.internet sitesinde essilorun (crizal alize uv camı yok)başka crizal camları var forte gibi. ve fiyat da 1200 civarı. çok araştırma fırsatım olmadı ve ilk cam alışverişim .ne dersiniz kandırılmış olabilirmiyim? piyasada da böyle mi? (paraya değilde özel üretim deye farklı bir cam getirtildi ise çok üzülürüm.)

 9. Merhaba, ürünü aldığınız yere götürüp akslarını ölçtürün muhtemelen toleransın dışında bir montaj hatası olmuştur. Montajı yapan usta daha iyi çözüm üretir. Aldığınız cam çok iyi bir üründür. Sorununuz çözülürse çok rahat edersiniz.

 10. Yirmi üç yıldır uzak gözlük kullanıcısıyım yakın zaman önce yakın görüşte sıkıntılar yaşadıgımdan dolayı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine progresif cam kullanmaya başladım .Numaralar sol ve sag 2.5 aks :170 yakın sag ve sol 1.25 ..on gündür hoya daynamıc -11 .6 hvl cam kullanmaktayım ..şöyle sıkıntı yaşamaktayım :kafamı hafıften saga dondurdugumde netlık saglmaktayım ..sızce neden kaynaklanmaktadır.

 11. Bir arkadaşımın gözlük camının biri yerinden çıktı.Camda problem yok ama yerine oturtamıyoruz.Acaba bunu ne kadara yaparlar?

 12. Merhaba,
  Çok detaylı bir araştırma yapmışsınız. Ana hatları ile de konuya vakıf olmuşsunuz. Mavi ışık filtresi sizin için uygun bir seçenek. Seiko mavi ışık filtreli cam üretmiyor. Essilor, prevencia adıyla bu camları üretiyor. Diğer markalarda farklı isimlerle bu özelliği camlarına uyguluyor. Atasun optik bu özelliği standart bir rakama bağlamış. Aslında bu diğer firmalar için de aynı. Bir camı mavi ışık filtresi ile birlikte alırsanız normalden 50-100 lira farkla alırsınız. Atasun bunu yapıyor aslında. Bu filtre cam üretilirken eklenir daha sonradan eklenemez. Benim bu camlar için önerim essilor olur. Kalite olarak yüksek, fiyat olarak da diğer avrupa camlara göre daha uygun olduğu için tercih edebilirsiniz. Atasun rakamı uygun görünüyor. Alışveriş sonunda cam sertifikanızı da mutlaka isteyin.

 13. Merhaba. Öncelikle yazdığınız bilgiler için teşekkürler. İlk defa gözlük alacağım. Numaralar çok yüksek değil. 0.50 miyop ve astigmat var. Ancak sürekli bilgisayar başında olduğum için rahatsızlık çekiyorum. Bi kaç gündür gezdiğim optiklerde farklı fiyatlandirmalar var.

  Rodenstock 270 tl (opmar)
  Isbir 80 tl (opmar)
  Zeiss 2600 tl (butik optik. Fiyatı şişirmiș olabilir)
  Hoya 650 tl (butik optik. Fiyatı şişirmiș olabilir)
  Essilor 320 TL (atasun mavi filtreli)
  Seiko 420 TL (atasun mavi filtreli)

  Fiyat performans açısından hangisini önerirsiniz?

  Seikonun optik birimini Hoya aldı tarzı haberler gördüm. Aynı fabrikada üretilip bu kadar fiyat farkı olması cam kalitesi, kaplama kalitesi kaynaklı mı yoksa satıcı kaynaklı mıdır?

  Atasunda mavi filtre için sabit 70 TL fiyat alınıyor. Bu mavi filtre seiko ve Essilor tarafından yapılan standart bir kaplama mıdır yoksa atasun kendisi mi yapıyor? Bu konuda belki fikriniz yoktur ama firma bazında cam fiyatı değişip filtre fiyatı aynı kalınca tereddütte kaldım. Göz sağlığı için düzgün cam almayı düşünürken kaplamada kaliteyi düşürmek istemem.

 14. Sirus camlar işbir optiğin yüksek kaliteli progresif camlarıdır. Tavsiye ederim. Yüksek astigmat numaralarında bile sorunsuz görüş sağlıyor.

 15. Merhaba
  Uzak yakın bir arada gözlüğü bende tavsiye ederim. Ancak iki markadan çok daha fazlası var. Sorduğunuz gözlükçü iki marka ile çalıştığı için böyle söylemiş olabilir. Farklı yerlere de sorabilirsiniz. Bu gözlüklerde marka başta olmak üzere bir çok farklı seçenek mevcut.

 16. Merhabalar annem için gözlük alacağım fakat gözlükçü uzak yakin bir arada olan gözlüğü tavsiye etti turkiyede iki firma olduğunu söyledi bu konuda yardımcı olurmusunuz

 17. sağ / Sol Uzak / Yakın Cam Tipi Sferik Silendirik Aks
  Sağ Uzak Düz 0.0 -5.25 10
  Sol Uzak Düz -0.75 -1.0 150
  iyi günler bu numaralara göre hangi marka cam kullanmalıyım bilgi verebilirmisiniz aşağı yukarı ne kadar tutar. teşekkürler.

 18. Merhaba
  1800 tl içinde çerçeve fiyatı da vardır diye düşünüyorum. Aldığınız cam için kalitesiz yorumu biraz abartılı olur. Satın alınmış bir ürün üzerinden fiyat yorumu yapmam etik olmayacaktır. Bu konuya girmiyorum.

  Genelde bu camlarda yakını görmekte zorluk çekilir. Uzakta bir sorun varsa ve montaj doğru yapıldıysa tekrar doktora gitmenizi öneririm. Bu numaralar progresif gözlüklerde en rahat kullanılabilecek numaralardır. Her şey doğru yapıldıysa 7-15 gün içinde uyum sağlanması gerekir. 2-3 gün denemeye çalışın sorun devam ederse önce gözlükçü sonra doktor görüşmesini yapabilirsiniz.
  Gözlük sektörü ile ilgili bir dip not düşeyim. Bir gözlükçüde yaptırdığınız ürünü başka bir gözlükçüye sormayın. Eğer sorarsanız dünyanın en iyi alışverişini de yapmış olsanız bunu size asla söylemeyecektir. Maalesef bu sektörde bu tarz kişiler oldukça fazla. Burada tüketicinin yapması gereken şey ürünü almadan önce araştırma yapmak olmalıdır. Bu araştırmada , fiyat , marka , kalite ve en önemlisi satış sonrası hizmet ve garanti koşulları kriter olmalıdır. Ürün alındıktan sonra yapılan araştırma hem sizi üzer hem de satıcı ile yaşanacak olası sorunları tetiklemiş olur. Saygılarımla.

 19. Öncellikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,
  benim eşim için yakın ve uzak gözlüğü lazım.
  Uzak için +2,00 +2,25
  yakın için +4,00 +4,25
  PD:65
  Biz bir gözlük yaptırdık dün teslim aldık eşim kesinlikle memnun kalmadı yakın iyi ama uzağı göremiyor,bizden 1800tl aldılar.
  Yaptıkları gözlük MF HD 18mm 1.5
  Crızal Easy+UV
  Başka bir gözlükçüye gittim çok pahallı ve kaliteli değil dediler.
  Marka: MULTIFREE
  Ne önerirsiniz ??
  Şimdiden teşekkür ederim.

 20. Merhaba, Hoya markasının tüm camları iyidir. Hi vision diye isimlendirdikleri kaplamaları var. Su İtici, yansıma engelleyici, çizilmeye karşı daha dayanıklı bir kaplama. Bilgisayar kullanıyorsanız blue kontrol filtresini de ekleyebilirsiniz. Sizin numaralarınız için 1.67 indis ideal incelikte olacaktır.

 21. Hocam merhaba, gozlerim 4 numara miyop ikisi de ayni. Hoya marka duusnuyorum. tavsiye edeceginiz index ve kaplamalar olur mu. Saygilarimla,

 22. Merhaba Hasan Bey
  Pd değeri özellikle astigmat olan kişilerde önemlidir. Erkeklerde ortalama 65 mm civarındadır. Sizin numaralarınızda 1.50 indisli camlar da dahil tüm camları tercih edebilirsiniz. Yüksek indislere gerek yok zaten canlarınız çok ince çıkacaktır. Camlarda indis arttıkça abbe değeri dediğimiz renk ayrıştırma değeri düşer. Camın indisinden ziyade ihtiyacınıza uygun filtreler tercih edebilirsiniz. Bilgisayar kullanıyorsanız mavi filtre araç için drive kaplama güneş hassasiyetiniz varsa transitions (güneşte koyulaşan ) gibi.

 23. Merhaba ben Hasan. Öncelikle bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederim emeğine sağlık. Göz numaram Sağ : -1 , sol : -0.75.
  Pd değerimi bilmiyorum. Bilmeyenler için Pd değeri iki gözbebeği arasındaki mesafedir. Pd değeri önemli midir ? Zeiss marka cam düşünüyorum. Cam indeksi olarak ne önerirsiniz ?

 24. Merhaba
  Eğer kolormatik özellik transitions markası ile sağlanıyorsa , %30 inceltilmiş ve orta seviyede görüş alanına sahipse normal bir fiyat diyebiliriz. Marka ismi sorabilirsiniz. Zaten yapılan cama ait bir sertifika düzenlenir ve üzerinde isminiz yazar. Piyasada bu özellikteki ithal veya markalı camlar çift cam 1500 – 2000 liradan başlıyor. Muhtemelen yerli üretim bir cam markasıdır.

 25. merhabalar annemin bilgileri aşağıdaki gibidir.

  sağ
  sferik cam uzak +3 yakın +5.5

  slendirik cam uzak -1.5 yakın -1.5

  aks uzak 170 , yakın 170
  sol

  sferik cam uzak +3.25 yakın +5.75

  slendirik cam uzak -2.5 yakın -2.5

  aks uzak 165 , yakın 165

  kolormatik, hem yakın hem uzak, ve inceltilmiş cam için 1000 lira fiyat verdiler. ama camın markasını falan söylemediler? normal midir?, bu fiyat yerli camın fiyatı mıdır? konuya yabancıyım tavsiyeniz varsa dikkate almak isterim

 26. Merhaba, miyop camlarda inceltme arttıkça gözü küçük gösterme etkisi azalır. Sizin numaralarınızda 1.67 yeterli olacaktır. Piyasada bu fiyatlara essilor ve seiko da bulabilirsiniz. Essilor için crizal, seiko için src kaplamada çok iyi filtrelerdir. Bunlar için de fiyat alabilirsiniz.

 27. Merhaba 😊 ben gözlük camımda sıfıra yakın yansıma istediğimi söyledim. Bana hawk cam phantom filtresini önerdiler, siz ne düşünüyorsunuz? İnternette araştırdım bulamadım, 850 tl gibi bir fiyat verdiler. Bir de 5 numara miyobum, gözlerim gözlük takınca çok küçük görünüyor, 1.67 inceltiyorlar, 1.74 inceltirsek daha az küçülür dediler doğru mudur? Şimdiden teşekkürler 😊

 28. Merhaba , seiko ve nikon önceliğiniz olabilir. İkisi de aynı kalitede camlardır. Ben seiko tercih ederim. Ama dediğim gibi aralarında ciddi bir fark yok.

 29. merhaba ben mali müşavirim sürekli ekrana bakıyorum sağ -4,50 sferik sol -3,25 sferik-1 silinebilir 60 aks kararsız kaldığım camlar seiko 1,67 src, nikon 1,67 Das Shamır 1.67 as-worn (kişiye özel Cam) fiyatları aynı sayılır. yardımcı olursanız sevinirim

 30. Camın ve çerçevenin özellikleri nedir ? Bunlar önemli ama inceltilmiş progresif cam ve çerçeve için normal diyebileceğimiz bir rakam.

 31. Merhaba
  Öncelikle lazer ameliyatı ile başlayayım. Lazer ameliyatlarında sadece miyop olan kişilerde başarı oranı yüksek. Ancak astigmat için aynı başarı yakalanamıyor. Lazer operasyonu geçirdikten sonra 0,75 ya da 1 numara astigmatın devam ettiği çok fazla örnek var. Burada lazer sadece numarayı düşürüyor. Maalesef gözlükten kurtulma olmuyor. Lens deneyebilirsiniz. Hijyen kurallarına dikkat ettiğiniz sürece kısa vadede sorun yaşamazsınız. Gözlük hem maliyet olarak hem de göz sağlığı açısından en iyi tercih olacaktır. Estetik olarak rahatsız ediyorsa lens ve gözlük dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.
  Lazer ameliyatları için tecrübelerime dayanarak bu yorumu yaptım. Siz yine de bu konuda uzman bir hekimden detaylı bilgi alabilirsiniz. Saygılarımla.

 32. Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.
  Sağ Cam; Sferik 4.00 Silendirik 2.75 AKS 175 / Sol Cam Sferik 0,50 Silendirik 1.25 AKS 5
  Doktor ile görüşmemde, gözlük bilgilerim yukarıdaki gibidir. Lens kullanabileceğim hususunda da bilgi verildi.
  Tecrübenizden faydalanmak açısından sormak istediğim, lazer ameliyat olmak mı daha mantıklı yoksa gözlük kullanmak mı ?
  Açıkçası çok tereddütte kaldığım bir husus, konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Selim A.

 33. Merhaba, mineral camlarda 1.90 indise kadar inceltme yapılabiliyor. Organik camlarda en yüksek inceltme 1.74 indisli camlarda bulunuyor. Mineral camların kırılma riski ve ağırlık yönünden dezavantajı olabilir. Ama en ince camlar da bunlardır. Mineral camı her optik mağaza tedarik etmeyebilir. Biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Organik camlarda da 1.74 indisli %70 inceltilmiş camları tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar küçük çerçeve seçerek cam kalınlığı ve ağırlığını da azaltabilirsiniz.

 34. Merhaba. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık.
  -6,-7 numaralar için mümkün olduğunca ince bir cam almak istiyorum.
  İnceltme oranları nasıl olur?
  Mineral cam organik cama göre daha mı ince oluyor?

 35. Merhaba, progresif camlarda inceltme işlemi uzak numaralara göre yapılır. Sizin numaralarınızda %45 veya %60 inceltme önerebilirim. Bu inceltme oranlarındaki camlar yerli markalarda 800-1500 yabancı markalarda ise 3000 – 4000 e kadar çıkabiliyor. Farklı yerlerden fiyat alın piyasada bu rakamlar çok değişken. İyi bir cam için min 1500 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bu arada bu fiyatlar sadece cam fiyatıdır. Çerçeve fiyatını da ayrıca hesaba katmanız gerekiyor.

 36. Merhaba şimdiden teşekür ederim vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı .
  Benim yeni göz numaram Sağ göz sferik -4,50 silindirik -0,50 aks 70 sol göz sferik -3,00 silindirik -0,75 aks 170 .
  Yakın Sağ göz sferik -2,50 silindirik -0,50 aks 70 sol göz sferik -1,00 silindirik -0,75 aks 170 .yakın uzak tek camda nasıl olur ortalama fiyatı ne olu teşekkürler

 37. Merhaba, uzak yakın bir arada gözlük kullanmak bir çok yönden büyük rahatlık sağlar. Kesinlikle tavsiye ederim. Ancak sizin astigmat derecenizde yapılacak progresif camlarda anatomik ölçümler çok iyi alınmalıdır. Orta ve yakın mesafede en geniş görüş alanına sahip kaliteli bir gözlük camı almalısınız. Sizin için bu camlara uyum göstermek biraz zaman alabilir. Sabırlı olmanız gerekecektir. Doğru yönlendirme ve doğru cam seçimi bu konuda çok önemli. Satış sonrası hizmet konusunda güvenilir bir gözlükçüden alışveriş yapmanızı öneririm.

 38. Öncelikle teşekkür ederim size bilgilendirme yazınız için. Benim yeni göz numaram sferik +50 sağ silindirik -4.00 açı 180 sol +50 -3.50 170. Yakın +1.75 -4.00 180 +1.75-3.50 1.70 yakın uzak tek camda nasıl olur sağlıklımı ve ortalama fiyatı ne olu teşekkürler

 39. Merhaba Murat Bey
  Öncelikle şunu belirteyim, Türkiye ‘ de internet üzerinden optik ürün satışı yasaktır. Bu sitede verdiğim rakamlar ortalama fiyatlardır. Ben kendi adıma bu işin ticaretini yapmıyorum. Piyasada aldığınız rakamları sorabilirsiniz. Tavsiye verebilirim ama ben satış yapmadığım için tedarik konusunda yardımcı olamam. Bunun dışında tüm sorularınızı elimden geldikçe cevaplamaya çalışıyorum.

Yorumunuz